Kilkudziesięciu kandydatów z dwóch województw jest już w połowie walki o pierwszy stopień podoficerski. W weekend przyszli kaprale zostali poddani trudnym zadaniom na obiektach European Security Academy we Włościejewkach. Gospodarzem kursu podoficerskiego SONDA jest 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Kurs podoficerski SONDA
Materiały prasowe – fot. 12BWBOT

Podczas szkolenia przyszli podoficerowie muszą wykazać się umiejętnościami dowodzenia i sprawnym wykonaniem zadania przez drużynę. Instruktorzy sprawdzają, jak lider radzi sobie z rozdzielaniem zadań oraz wyznaczaniem najsilniejszych żołnierzy w drużynie. W czasie kursu SONDA dużo uwagi poświęcane jest zajęciom z „leadership”. Żołnierze uczą się stawiania zadań i pracy w zespole, aby w przyszłości mogli zostać dowódcami drużyn i sekcji. Konieczne jest poznanie atutów swoich ludzi.

Zobacz:   Wspólne szkolenie skwierzyńskich terytorialsów i 17WBZ

W weekend przyszli podoficerowie musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami, takimi jak przeprawa na linie nad zbiornikiem wodnym, przeprawa pontonowa czy pokonywanie toru przeszkód na czas. Podczas szkolenia w miasteczku „Mogadisz” sprawdzano, jak żołnierze radzą sobie z poruszaniem się w budynkach. Przyszli podoficerowie w przerwach ćwiczyli również elementy crossfit oraz zajęcia z topografii.

Ostateczną weryfikacją umiejętności żołnierzy będzie egzamin końcowy, który zostanie przeprowadzony przez instruktorów 12. WBOT oraz ze Szkoły Podoficerskiej SONDA. Zwieńczeniem kursu będzie uroczysta promocja i otrzymanie upragnionych dwóch belek.

Komentarze