W drugiej połowie maja policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wlkp. odbyli intensywne szkolenie taktyczne, które było częścią projektu finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy. Całość inicjatywy wpisywała się w ramy projektu prowadzonego przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu pod nazwą „Poszukiwania osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości”.

Wysokie umiejętności i zaawansowany sprzęt - szkolenie taktyczne kontrterrorystów we Włościejewkach
Szkolenie taktyczne kontrterrorystów we Włościejewkach – fot. Lubuska Policja

Jednym z kluczowych zadań projektu było przeprowadzenie szkolenia dla jednostek specjalnych zajmujących się zatrzymywaniem osób poszukiwanych. Do udziału zaproszono funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Szczecina, Łodzi i Wrocławia. Całość odbyła się na terenie obiektów European Security Academy (ESA) we Włościejewkach, położonych w Wielkopolsce.

Włościejewki: szkolenie taktyczne kontrterrorystów

Podczas szkolenia policjanci mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności na różnego rodzaju strzelnicach otwartych, budynkach taktycznych oraz przede wszystkim na krytej strzelnicy taktycznej, zwaną „shooting house”. Ta unikalna kryta strzelnica umożliwia symulację realistycznych działań bojowych, takich jak forsowanie drzwi, przeszukiwanie pomieszczeń, strzelanie w pełnym zakresie 360 stopni oraz wykorzystanie trójwymiarowych celów i dodatkowych środków pozoracji. Ważnym aspektem szkolenia było również wykorzystanie specjalistycznego sprzętu i materiałów zakupionych w ramach projektu, takich jak popery strzeleckie, latarki, celowniki, piły tarczowe oraz materiały z zakresu ratownictwa medycznego.

Po szkoleniu, przyszedł czas na kolejny etap projektu, w którym policjanci z pododdziałów kontrterrorystycznych z poszczególnych garnizonów przeszkolą funkcjonariuszy służby kryminalnej w zakresie taktyki zatrzymania osób poszukiwanych.

Komentarze