W Gryfinie odnaleziono imponujący skarb z epoki brązu, który padł ofiarą nielegalnych poszukiwań archeologicznych. Skarb trafił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie po anonimowym przesłaniu zdjęć przedmiotów, w tym m.in. brązowych naszyjników i broni, na adres mailowy urzędu.
Niestety, odnalezione artefakty, liczące ponad 3000 lat, zostały wydobyte bez zachowania odpowiednich procedur archeologicznych, co pozbawiło znalezisko kontekstu, utrudniając datowanie oraz pełne zrozumienie okoliczności ukrycia skarbu. Sprawcy, którym udało się zlokalizować skarb z epoki brązu przy pomocy wykrywaczy metalu, nie zainteresowali się glinianym naczyniem, które znajdowało się w miejscu odkrycia. Zostało ono rozbite i porzucone.
Całość znaleziska została ostatecznie przekazana archeologom i przetransportowana do siedziby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.
Wartość skarbu polega jednak przede wszystkim na zachowanych brązowych przedmiotach, takich jak naszyjniki, sierpy, umba tarcz, groty oszczepów, a nawet elementy broni. Znaleziony skarb z epoki brązu to ponad 100 cennych zabytków, w tym 73 duże artefakty i ich zespoły. Na uwagę zasługują chociażby 30 brązowych naszyjników, które wyróżniają się swoim kunsztem. Wstępna analiza przedmiotów wskazuje, że mamy tu do czynienia raczej z celowo złożonym depozytem skarbów niż pochówkiem ciałopalnym.
Policja z Gryfina zajmuje się teraz ustaleniem okoliczności odnalezienia skarbu oraz poszukiwaniem osób odpowiedzialnych za nielegalne działania. Sprawcom grozi odpowiedzialność karna, ponieważ ich działania naruszyły Ustawę o ochronie zabytków. Trwają starania o to, aby ustalić dokładne miejsce wydobycia skarbu, co pomoże lepiej zrozumieć jego historyczne znaczenie.