Niemcy poinformowały o rozszerzeniu międzynarodowych obszarów ryzyka koronawirusem. Na nowej liście znalazła się już cała Polska. Do tej pory widniały na jej jedynie konkretne regiony z naszego kraju. Oznacza to, że wszystkich Polaków wybierających się do Niemiec czekają nowe obostrzenia, które będą obowiązywać od soboty.

nowe obostrzenia
fot. Pixabay

Podróżujący z Polski do Niemiec będą musieli liczyć się z kwarantanną i wykonać test na obecność koronawirusa 48 godzin przed wjazdem do Niemiec (wynik testu musi być w języku angielskim albo niemieckim) lub bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Centra testowe można znaleźć na lotniskach, a także przy głównych dworcach kolejowych i autobusowych. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne (do 8 listopada). Wynik testu należy zachować przez co najmniej 14 dni.

Po wykonaniu testu należy udać się do miejsca, w którym planuje się spędzić kwarantannę. Podczas podróży należy unikać kontaktu z innymi osobami. Zwolnienie z kwarantanny daje tylko negatywny wynik testu na obecność koronawirusa po decyzji urzędu ds. zdrowia. Nawet, jeśli podróżny otrzyma negatywny wynik testu urząd ds. zdrowia, może zlecić dłuższą kwarantannę.

Ograniczenia nie dotyczą osób przejeżdżających przez Niemcy w tranzycie.

Zobacz:   Wizyta Wiceprezydentów Policji Federalnej Niemiec z Berlina i Pirny w Nadodrzańskim Oddziale SG

Jeżeli planujesz podróż z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec

  1. Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny.
  2. Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w docelowym landzie: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia. Poniżej znajdziesz również ogólne informacje po polsku.
  3. Sprawdź czy należysz do grupy osób, której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. Do takich grup należą z reguły osoby przewożące towary i ludzi oraz pracownicy przygraniczni. Jeżeli pracujesz w Niemczech, to ustal ze swoim pracodawcą czy będziesz podlegał obowiązkowi wykonania testu i kwarantanny po przyjeździe. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt). 
  4. Jeżeli nie należysz do grupy tych osób, to musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Centra testowe zostały utworzone m.in. na lotniskach i przy głównych dworcach kolejowych/autobusowych. W wielu przypadkach test może być wykonany przez lekarza rodzinnego. Miejsce i data wykonania testu po wjeździe mogą być również wskazane przez urząd ds. zdrowia. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne. Zachowaj wynik przez co najmniej 14 dni.
  5. Udaj się do miejsca, w którym planujesz spędzić kwarantannę. Podczas podróży unikaj zbędnego kontaktu z innymi osobami.
  6. Zgłoś swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Takiego zgłoszenia możesz dokonać telefonicznie lub mailowo. Niektóre urzędy ds. zdrowia przygotowały do tego specjalne formularze. Na zwolnienie z kwarantanny musisz czekać co najmniej do uzyskania negatywnego wyniku testu, a w niektórych krajach związkowych istnieje obowiązek powtórzenia testu po 5 dniach. Jeżeli masz negatywny wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec, to poinformuj o tym w swoim zgłoszeniu urząd ds. zdrowia.
  7. Pamiętaj, że to urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. Nawet wtedy, gdy otrzymasz negatywny wynik testu, urząd ds. zdrowia może zlecić dłuższą kwarantannę.
Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Wyłączenia

Zasady wjazdu do Saksonii

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnione są również osoby przyjeżdżające na mniej niż 24 godziny, kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych, pracownicy regularnie przekraczający granicę, osoby przyjeżdżające na konieczny zabieg medyczny. Osoby, które mieszkają w Saksonii i wjeżdżają na obszar podwyższonego ryzyka (np. w celu zakupów) do 48 godz. po powrocie do Saksonii nie podlegają obowiązkowi testowania i kwarantanny. Nie dotyczy to jednak osób, które jadą do obszaru podwyższonego ryzyka w celu udziału w imprezie lub uroczystość.

Zobacz:   Wizyta Wiceprezydentów Policji Federalnej Niemiec z Berlina i Pirny w Nadodrzańskim Oddziale SG

Zasady wjazdu do Brandenburgii

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych oraz osoby, które codziennie lub na okres do 5 dni wjeżdżają na teren landu w celu wykonywania koniecznej pracy lub kształcenia.