Polacy podróżujący do Niemiec od soboty, 24 października, muszą liczyć się z wykonaniem testu na obecność koronawirusa albo obowiązkową kwarantanną. W czwartek niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał całą Polskę za teren zagrożony.

Zasady wjazdu do Niemiec. Test albo kwarantanna.
fot. Pixabay

Ogromna zmiana dla polaków podróżujących do Niemiec. W czwartek, niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał za teren zagrożony całe terytorium Polski. Oznacza to dodatkowe restrykcje dla osób przekraczających granicę.

Zasady wjazdu do Niemiec. Test albo kwarantanna

Od soboty, 24 października, od godziny 12:00 osoby wjeżdżające do Niemiec mają obowiązek przedłożenia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, w języku angielskim lub niemieckim, wykonanego maksymalnie 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub odbyć obowiązkową kwarantannę.

Testy można wykonać również bezpośrednio po wjeździe do Niemiec w centrach testowych zlokalizowanych na lotniskach, przy głównych dworcach kolejowych i autobusowych a wyniki należy zachować przez co najmniej 14 dni. Wykonywane w Niemczech testy są bezpłatne do 8 listopada.

Zobacz w Regioneo: Nowe obostrzenia od soboty, 24 października w Polsce! Cały kraj w strefie czerwonej, w starszych klasach szkół podstawowych nauczanie będzie odbywać się zdalnie, zakaz spotkań w grupach dla dzieci i młodzieży. Seniorom zaleca się pozostanie w domach. Zobacz co jeszcze się zmieni!

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z obszarów zagrożonych, mają obowiązek podania swojego adresu pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia – można to zrobić telefonicznie lub e-mailowo. O obostrzeniach decydują w tym wypadku poszczególne kraje związkowe. Z 14-dniowej kwarantanny zwalnia tylko negatywny wynik testu na COVID-19. Warto jednak podkreślić, że decyzję o zwolnieniu z kwarantanny wydaje urząd ds. zdrowia, który może ją wydłużyć nawet po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Nowe obostrzenia dotyczące wjazdu na terytorium Niemiec wejdą w życie w sobotę, 24 października o godzinie 12:00. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi 25 tys. euro kary.