Polacy podróżujący do Niemiec od soboty, 24 października, muszą liczyć się z wykonaniem testu na obecność koronawirusa albo obowiązkową kwarantanną. W czwartek niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał całą Polskę za teren zagrożony.

Zasady wjazdu do Niemiec. Test albo kwarantanna.
fot. Pixabay

Ogromna zmiana dla polaków podróżujących do Niemiec. W czwartek, niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał za teren zagrożony całe terytorium Polski. Oznacza to dodatkowe restrykcje dla osób przekraczających granicę.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Zasady wjazdu do Niemiec. Test albo kwarantanna

Od soboty, 24 października, od godziny 12:00 osoby wjeżdżające do Niemiec mają obowiązek przedłożenia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, w języku angielskim lub niemieckim, wykonanego maksymalnie 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub odbyć obowiązkową kwarantannę.

📎  Szpital Tymczasowy w Zielonej Górze będzie działał do końca 2021 roku
https://twitter.com/PLinDeutschland/status/1319201829264252928

Testy można wykonać również bezpośrednio po wjeździe do Niemiec w centrach testowych zlokalizowanych na lotniskach, przy głównych dworcach kolejowych i autobusowych a wyniki należy zachować przez co najmniej 14 dni. Wykonywane w Niemczech testy są bezpłatne do 8 listopada.

Zobacz w Regioneo: Nowe obostrzenia od soboty, 24 października w Polsce! Cały kraj w strefie czerwonej, w starszych klasach szkół podstawowych nauczanie będzie odbywać się zdalnie, zakaz spotkań w grupach dla dzieci i młodzieży. Seniorom zaleca się pozostanie w domach. Zobacz co jeszcze się zmieni!

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z obszarów zagrożonych, mają obowiązek podania swojego adresu pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia – można to zrobić telefonicznie lub e-mailowo. O obostrzeniach decydują w tym wypadku poszczególne kraje związkowe. Z 14-dniowej kwarantanny zwalnia tylko negatywny wynik testu na COVID-19. Warto jednak podkreślić, że decyzję o zwolnieniu z kwarantanny wydaje urząd ds. zdrowia, który może ją wydłużyć nawet po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

📎  Nielegalny tytoń wart milion złotych przechwycony przez Straż Graniczną w Łęknicy

Nowe obostrzenia dotyczące wjazdu na terytorium Niemiec wejdą w życie w sobotę, 24 października o godzinie 12:00. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi 25 tys. euro kary.