Od poniedziałku, 2 listopada, wchodzi w życie ogólnokrajowy lockdown w Niemczech, który potrwa cztery tygodnie. W tym czasie zamknięta będzie gastronomia, sport oraz usługi. Spotkania towarzyskie zostaną ograniczone a noclegi w celach turystycznych będą zabronione.

Lockdown w Niemczech.
fot. Pixabay

Lockdown w Niemczech od 2 listopada

Jeżeli planowaliście wyjazd do Niemiec w celach turystycznych to musicie przełożyć swoje plany. Noclegi i podróże możliwe będą tylko w niezbędnych do tego celach służbowych. Rząd niemiecki wezwał również swoich obywateli do zrezygnowania z prywatnych podróży i odwiedzin.

Blokada całego kraju rozpocznie się 2 listopada i potrwa 4 tygodnie. Przekraczając polsko-niemiecką granicę warto pamiętać, że noclegi w celach turystycznych będą zabronione a u naszego zachodniego sąsiada nieczynne będą restauracje, bary, kluby, dyskoteki itp. oraz studia fitness, siłownie i baseny. Mecze i zawody sportowe będą odbywać się bez widowni. Nieczynna będzie również część punków usługowych bo lockdown obejmie m.in. salony kosmetyczne, salony masażu czy studia tatuażu. Wyjątkiem są punkty świadczące usługi medyczne jak fizjoterapia, które mogą pozostać otwarte. Otwarte pozostaną również szkoły i przedszkola (w rygorze sanitarnym) oraz handel detaliczny i hurtowy przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i reguły 1 klient na 10m2. W pozostałych firmach, tam gdzie tylko jest to możliwe wprowadzona zostanie praca zdalna, pozostałe zakłady pracy będą działały z uwzględnieniem rygoru sanitarnego.

Zobacz:   W Żaganiu powstanie basen jakiego jeszcze nie widzieliście. „Największa inwestycja w ostatnich latach”

Przez miesiąc musimy również powstrzymać się od spotkań z przyjaciółmi za polsko-niemiecką bowiem spotkania towarzyskie ograniczono do 10 osób pod warunkiem, że są to mieszkańcy maksymalnie 2 gospodarstw domowych. Ograniczenie to dotyczy zarówno miejsc publicznych jak i domów prywatnych.

Wjazd do Niemiec od 2 listopada

W kwestii przekraczania granic nie ma zmian. Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen. Przez cały czas obowiązywania obostrzeń władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską. Cała Polska jest uznawana jednak za obszar podwyższonego ryzyka. Przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie. Jest tu jednak wiele wyjątków.

Zobacz:   Polska złożyła skargę do TSUE na Niemcy w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów

Nie dotyczy to np. pracowników transgranicznych oraz osób przebywających na terenie Niemiec nie dłużej niż 24h. Osób które z przyczyn niemożliwych do przesunięcia w czasie, a bezwarunkowo koniecznych, muszą przez określony czas przebywać na terenie Niemiec oraz osób przejeżdżających przez Niemcy tranzytem.