Już po raz dziesiąty ukazał się Ranking Bibliotek 2020. Liderem zostało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów. A jakie są najlepsze lubuskie biblioteki?

Najlepsze lubuskie biblioteki. Opublikowano ranking bibliotek 2020
fot. Pixabay

Ranking Instytutu Książki i Rzeczpospolitej ukazał się już po raz dziesiąty. Jego celem jest nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce. Ranking docenia zaangażowanie samorządów, którym przyświeca idea, że dzięki dobrze działającej bibliotece wszyscy mieszkańcy mają łatwy i całkowicie bezpłatny dostęp do literatury, a więc wiedzy, nowych mediów i szeroko rozumianej kultury.

Według tegorocznego Rankingu Bibliotek 2020, najlepsze lubuskie biblioteki to: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie.

📎  Szczepienia COVID-19 w Słubicach. Gdzie zrobić?

Ranking powstał w oparciu o ankiety wysłane do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast. Na 26 pytań zawartych w ankiecie uzyskano 835 odpowiedzi. Oceniana była m.in. powierzchnia biblioteki oraz filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Pod uwagę były również godziny otwarcia, wielkość księgozbioru oraz zakupy nowych książek na przestrzeni 10 lat. Punkty można było otrzymać również za dostęp do prasy, nowych mediów, oraz kółka czytelnicze czy artystyczne działające przy bibliotece. Zwracano także uwagę na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, dostęp do ebooków czy na alternatywne formy wypożyczania zbiorów a nawet na nagrody i wyróżnienia.

📎  W Słubicach zatrzymano poszukiwanego 43-latka. Szukała go prokuratura oraz sąd z Warszawy i Łodzi

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz