Brandenburskie Muzeum Krajowe Sztuki Współczesnej we Frankfurcie nad Odrą serdecznie zaprasza na otwarcie polsko-niemieckiej wystawy „Aura hutników. Kolekcje dzieł sztuki stalowni Maxhütte i Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Współczesnej (BLMK)”.

Otwarcie polsko-niemieckiej wystawy we Frankfurcie nad Odrą - "Aura hutników"
Materiały prasowe – fot. BLMK

Wystawa objaśnia, w jaki sposób po roku 1945 przedsiębiorstwa przemysłowe inspirowały sztukę, wielkie zakłady wspomagały kształtowanie koncepcji artystycznych, technologie zagrzewały fantazje estetyczne, a obiekty produkcyjne stawały się skarbnicami niezwykłych motywów. Dzieła sztuki z kolekcji huty stali Maxhütte w Unterwellenborn zaprezentowano tu wraz z pracami ze zbiorów Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Współczesnej (BLMK).

Zobacz:   Zaginiony na terenie Niemiec 62-latek odnalazł się w Zbąszynku

Wystawa łączy prace ze zbiorów obu instytucji, co pozwala porównać dzieła i ujawnić ich podobieństwa artystyczne. Obie kolekcje powstawały w podobnym okresie, przeważnie w tym samym systemie społecznym – w NRD – i są nadal uzupełniane sztuką powstającą współcześnie, którą również zaprezentowano na wystawie.

Frankfurt nad Odrą: Otwarcie polsko-niemieckiej wystawy dzieł sztuki stalowni Maxhütte i Brandenburskiego Muzeum Krajowego Sztuki Współczesnej

Wydarzenie odbędzie się 3 października o godz. 11:30 w Hali Ratuszowej przy Marktplatz 1 we Frankfurcie nad Odrą. Otwarcie polsko-niemieckiej wystawy będzie połączone z występem muzycznym Almut Kühne (śpiew). Przemowy będą tłumaczone symultanicznie na język polski a przy kasie będzie dostępny polsko-niemiecki katalog wydany przy okazji wystawy.

Zobacz:   48-latek zatrzymany za treści pedofilskie. Alarm podniosła matka jednej z dziewczynek do których pisał

Wystawa potrwa do 28 listopada. W tym czasie istnieje możliwość zobaczenia polskiego filmu z 2018 r. „Symfonia Fabryki Ursus”, wyreżyserowanego przez Jaśminę Wójcik. Film będzie prezentowany codziennie od wtorku do piątku o godz. 15:00, w weekendy o 13:00 i o 15:00.

27 października serdecznie zapraszamy seniorów ze strony polskiej na polsko-niemieckie oprowadzanie o godz. 14:00. Oprowadzać będzie kustosz Armin Hauer. – zachęca muzeum we Frankfurcie nad Odrą.

Projekt został sfinansowany przez Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr i Stahlwerk Thüringen GmbH. Realizacja odbyła się we współpracy z FilmFestival Cottbus i ze Stowarzyszeniem Piktogram, Warszawa.

*Wstęp na otwarcie wystawy możliwy jest po okazaniu zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, potwierdzenia statusu ozdrowieńca lub potwierdzenia negatywnego wyniku testu na COVID-19 (wykonanego maks. 24 godzin wcześniej).