Ogród bez roślin to tylko pusta przestrzeń bez wyrazu. W pustym ogrodzie nie ma na czym zawiesić wzroku, jest to po prostu pusta działka, która tylko czeka na uzupełnienie roślinnością. Jaką roślinnością? Jest naprawdę wiele różnych odmian, które można z powodzeniem umieścić zarówno w małym, średnim, jak i dużym ogrodzie. Najbardziej popularną rośliną, która zyskała również wdzięczną nazwę „królowej letnich traw”, jest rozplenica (japońska) – czyli bylina, która obejmuje wiele różnych gatunków.

Poznaj królową wszystkich letnich traw. Oto: rozplenica
Materiał promocyjny partnera – fot. zielonyexpert.pl

Pennisetum alopecuroides

Rozplenica (pennisetum alopecuroides) w polskim klimacie ma się niezwykle dobrze i jest jedną z tych roślin, które wykazują się bardzo wysoką odpornością na przymrozki i mróz. W naturalnym środowisku bylina – należąca do traw z rodziny wiechlinowatych – występuje we wschodniej Azji oraz Australii. Na ogół występuje pod swoją nazwą, jednak czasami można spotkać się również z innym określeniem – „fontannową trawą ozdobną” lub piórkówką.

Roślina tworzy zwarte kępy, a jej liście są wąskie, długie i szarozielone. W dobrych warunkach rozplenica może osiągnąć nawet do metra wysokości. Co więcej, najczęściej charakteryzuje się ona dużymi i pierzastymi kłosami w kolorze czerwonobrązowym, które wyrastają (wysoko) ponad kępy liści.

Z gatunku roślin wymagających

Jeżeli chodzi o wymagania, to rozplenice z reguły nie są trudne w uprawie. Niemniej jeżeli chodzi o stanowisko – już tak. Roślina preferuje ciepłe stanowiska, które są dobrze osłonięte przed wiatrem. Kiedy wegetuje, należy ją bardzo obficie podlewać, a także systematycznie nawozić. Takie zabiegi zagwarantują jej późniejszy rozkwit i doskonałą prezencję. Z nawozami należy jednak nieco bardziej uważać – ich nadmiar może zaburzyć rozwój rośliny, a co za tym idzie, trawa może nie wytworzyć zbyt dużo kłosów, a skupić się na produkcji liści.

Tak jak to już wcześniej wspomniano, rozplenica jest jedną z najbardziej odpornych na mróz roślin. Warto tutaj jednak nadmienić, iż zimą może wymagać dodatkowego okrycia – w razie poważnych i dużych mrozów. Jeżeli roślinie obumierają liście, należy je usunąć, jednak dopiero wiosną – najlepiej w maju. Liście będą mogły ochronić roślinę przed mroźnym powietrzem w chłodniejsze dni.

Rozplenice są dostępne w wielu różnych odmianach. Charakteryzują się one odmiennym wyglądem, rozmiarami, a także preferencjami co do nawożenia, podlewania, czy stanowiska. Niektóre czują się lepiej w pełnym słońcu, inne preferują raczej nieco bardziej zacienione stanowiska.

Ogród z rozplenicami – w rabatach bylinowych

Rozplenica japońska pełni w ogrodzie funkcję ozdoby i bardzo często również żywego płota (żywopłot). Bardzo dobrze prezentuje się zarówno pojedynczo, jak i we większych skupiskach, np. w towarzystwie takich bylin, jak werbena, czy inne tego typu rośliny. Niektórzy uprawiają ją również, jako dopełnienie rabat bylinowych, a także zbiorników wodnych i strumieni.

Rozplenice wyglądają również bardzo ciekawie, jako rośliny w pojemnikach i donicach ogrodowych. Pozyskane z nich ususzone kłosy, pasują również do suchych kompozycji bukietowych. Co więcej, w ogrodzie mogą sprawdzić się, jako osłona posesji przed kurzem, pyłem i innymi zanieczyszczeniami spoza podwórka.

Z każdym kolejnym rokiem na zakup rozplenic decyduje się coraz więcej osób – w Internecie można dostać je w naprawdę okazyjnych cenach.