Jednym z najmodniejszych wnętrzarskich trendów jest wykorzystanie w aranżacji starych mebli. Mogą uzupełniać mieszkania urządzone w stylu klasycznym, choć równie chętnie ozdabia się nimi nowoczesne pomieszczenia – stanowią wówczas ciekawą, designerską dekorację. Zanim jednak zagoszczą we wnętrzu na dłuższy czas, należy poddać je metamorfozie. Jakie zalety niesie za sobą odnawianie mebli? Jak skutecznie przeprowadzić ten proces? W poniższym artykule pokażemy Ci, jakie to proste!

Stare meble
fot. materiał promocyjny partnera

Odnawianie mebli – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Odnawianie starych mebli ma mnóstwo zalet. To przede wszystkim podarowanie im drugiego życia – elementy, których czasy świetności minęły to nierzadko piękne pamiątki i prawdziwe nośniki pamięci. Nietrudno zatem domyślić się, że na metamorfozy najczęściej decydują się sentymentalne osoby, zafascynowane meblami “z duszą”. Niektóre przedmioty bez wątpienia należą do wnętrzarskich perełek – mogą stać się nietuzinkową ozdobą mieszkania i nadać mu nieszablonowy charakter. Starsze elementy wyposażenia nierzadko są też solidniejsze niż te, do których mamy dostęp obecnie – kiedyś w produkcji stawiano na jakość, co oznacza, że odnowione meble posłużą z pewnością długie lata. Nie da się też ukryć, że zastąpienie zakupu małą metamorfozą jest ekologiczne. Dzięki temu nie marnujemy surowców i redukujemy zanieczyszczenie środowiska.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Jak odnowić stare meble?

Zanim zabierzesz się za metamorfozę starego elementu wyposażenia, przyjrzyj mu się bliżej i określ, z jakiego materiału został wykonany. Następnie przygotuj swój ulubiony strój roboczy i wybierz pędzelek oraz farbę, której użyjesz do mebla. Jeśli jest on skonstruowany z drewna, najlepiej sprawdzi się farba kredowa – mnóstwo kolorów do wyboru oferuje np. e-sklep https://vintro.pl/. W asortymencie znajdziesz farby kredowe z serii “No seal”, co oznacza, że nie musisz dodatkowo zabezpieczać powierzchni lakierem lub woskiem. Jak zabrać się za odnawianie mebla? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję krok po kroku:

  1. Jeśli masz możliwość, rozkręć mebel na części i odkręć wszystkie dodatkowe elementy, takie jak np. gałki.
  2. Za pomocą papieru ściernego pozbądź się z powierzchni resztek lakieru lub farby, a następnie delikatnie zeszlifuj całość.
  3. Wypełnij ubytki w strukturze mebla specjalną masą szpachlową.
  4. Wyczyść powierzchnię z pyłu i odtłuść ją.
  5. Możesz przejść do malowania – jeśli po pierwszej warstwie nie uzyskasz pełnego krycia, to po jej wyschnięciu delikatnie przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, usuń z niej pył i pokryj ją farbą raz jeszcze.

Z reguły wystarczy kilka warstw, by mebel wyglądał jak nowy!

Reklama: