Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności już na wczesnym etapie edukacji szkolnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pierwszy kontakt Twojej pociechy z literkami nastąpił znacznie wcześniej. Sprytni rodzice wiedzą, że niektóre elementy nauki czytania można przemycić do codziennej zabawy. Okazuje się, że wspólnie spędzony czas może zaowocować miłością malucha do książek. Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Jak mądrze wspierać dziecko w nauce czytania? Poznaj sprawdzony sposób
fot. materiał promocyjny partnera

Nauka czytania – kiedy zacząć?

Wśród wielu, szczególnie młodych rodziców pokutuje pogląd, że niemowlę wymaga jedynie zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych, takich jak pożywienie, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i miłość. Opiekunowie dość często zapominają jednak, jak duże znaczenie ma kompleksowe wsparcie pociechy w rozwoju. Dzieci od pierwszych tygodni życia są nastawione na zdobywanie wiedzy – chcą jak najszybciej nauczyć się komunikować, samodzielnie chodzić i poznawać otaczający je świat. Nie od dziś wiadomo, że maluchy najszybciej uczą się poprzez zabawę. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by podczas wspólnych harców powoli i bez presji wprowadzać elementy nauki czytania. Zastanawiasz się, czy to możliwe na wczesnym etapie życia? Oczywiście, że tak, a najlepiej sprawdzi się do tego metoda Glenna Domana.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Poznaj metodę Domana

Mózg dziecka najlepiej rozwija się w pierwszych lata życia. Nabyte wtedy umiejętności pozostają z nim na długi czas. Glenn Doman wykorzystał tę wiedzę i opracował metody, dzięki którym maluch może nauczyć się niemal wszystkiego w przyjemny dla siebie sposób, czyli poprzez zabawę.

Metoda Domana zakłada, że chcąc nauczyć dziecko czytać, powinieneś wielokrotnie pokazywać mu specjalny zestaw kart z napisami – 3 razy dziennie po pół godziny. Zestaw tabliczek należy codziennie modyfikować, by maluch nie znudził się zabawą. Takie karty możesz wykonać samodzielnie. Musisz jednak pamiętać, że tabliczki powinny spełniać określone wymagania. Właśnie dlatego łatwiej wyposażyć się w gotowy zestaw, taki jak ten oferowany np. w e-sklepie https://www.wczesnaedukacja.pl/. Pamiętaj, że w metodzie Domana pomoce dydaktyczne mają ogromne znaczenie – w tym obszarze nie ma miejsca na półśrodki. Połączenie zabawy z nauką może być dla Twojej pociechy bardzo ciekawe, a możliwość zdobycia nowych umiejętności z pewnością przyniesie jej mnóstwo radości!

Reklama: