Żelki to jedne z najchętniej wybieranych słodyczy. Kochają je nie tylko dzieci, ale też dorośli. Jaka jest tego przyczyna? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Być może dzięki temu dowiesz się, dlaczego i Ty nie możesz się im oprzeć.

Żelki – sprawdź, dlaczego tak chętnie po nie sięgasz
fot. sweet24.pl

Żelki i ich duża różnorodność

W XIX wieku powstał unikatowy przepis, w którym połączono cukier z żywicą z jednego gatunku drzew akacjowych, obecnie nazywaną gumą arabską. Niedługo potem – w 1922 roku – narodziła się pierwsza owocowa żelka o kształcie misia. Jej twórcą był niemiecki cukiernik Hans Riegel. W 1967 roku jego syn opracował natomiast mniejszy odpowiednik tej żelki, czyli Złotego Misia Haribo – obecnie znanego już niemal na całym świecie. To właśnie dlatego, mając na myśli te słodycze, pierwszym skojarzeniem jest właśnie kształt misia.

Dzisiejsze żelki potrafią jednak zaskakiwać swoimi różnorodnymi formami. Dotyczy to zarówno smaków, jak i kształtów czy kolorów. Na rynku dostępne są żelki produkowane na wzór tych tradycyjnych, jak i unikalne propozycje dla osób poszukujących nietypowych produktów. Warianty z nadzieniem, różnorodnymi posypkami, fasolki, żelki kwaśne, słodkie, a nawet z nutą pikanterii w kształcie papryczek chilli – każdy znajdzie coś dla siebie. Te słodycze coraz częściej produkowane są także na specjalne okazje. Serduszka to idealna propozycja na Walentynki. Szczęki wampira, gałki oczne czy też mózgi znakomicie sprawdzą się natomiast podczas halloweenowego przyjęcia. Są też żelki świąteczne. Jest więc wiele okazji, aby sięgnąć po ten rodzaj słodkości.

Skąd bierze się popularność żelek wśród dzieci i dorosłych?

Żelki są bardzo popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Otóż powodów jest kilka. Głównym z nich jest przytoczona przez nas wcześniej duża różnorodność. To powoduje, że słodycze te nigdy się nie nudzą. Nietypowe kształty i smaki przyciągają zwłaszcza najmłodszych – chociaż i to nie jest regułą. Znaleźć można bowiem również wielu dorosłych, chętnych do tego, aby wypróbować nowości.

Bardzo ciekawa jest też sama konsystencja żelek, która sprawia, że są łatwe do spożycia. Ich forma pozwala również bez problemu dzielić się nimi z innymi. Z pewnością więc są to łakocie, które potrafią przyciągać uwagę. Do tego są bardzo smaczne, gdyż charakteryzuje je soczysty i intensywny smak.