Czy warto się szczepić na grypę? W jakim momencie pandemii jesteśmy? Na te pytania podczas obrad konwentu odpowiadała prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum UZ.

czy warto się szczepić na grypę
fot. Pixabay

Pandemia w Polsce: sytuacja staje się dramatyczna

Profesor poinformowała, że w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym w centrum naszego zainteresowania będą dwa groźne wirusy: SARS-Cov-2 i wirus grypy. – Zakażenie nimi może prowadzić do ciężkich uszkodzeń zdrowia, łącznie ze zgonem – podkreślała. Poinformowała, że jeżeli chodzi o grypę, w Polsce rocznie choruje ok 3,5-4 mln osób, z czego kilkanaście tysięcy jest hospitalizowanych, a kilkadziesiąt umiera.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W tym przypadku mamy mapę, zgodnie z którą postępujemy. Natomiast jeżeli chodzi o zakażenia SARS-Cov-2, błądzimy po omacku, ale po pół roku możemy już do jakiś wniosków dojść i dokonać bilansu – podkreślała wirusolożka.

I tak, na początku mieliśmy wzrost zachorowań, później udało się wypłaszczyć krzywą. – To jest już przeszłość. Europa i Świat zmaga się obecnie z drugą fazą epidemii. Polska nie jest zieloną wyspą. Mamy całkowite rozluźnienie kontroli zakażeń, powracających z wakacji Polaków, otwieramy szkoły, które w naszym odczuciu nie są miejscami bezpiecznymi. To wszystko składa się na sytuację, która zaczyna być dramatyczna. Mamy powyżej tys. przypadków dziennie i jeżeli nic nie zrobimy liczba zakażeń będzie się podwajać. Testujemy najmniej w Europie. To drastyczne ograniczenie liczby testów pozwala wirusowi rozprzestrzeniać się w sposób niekontrolowany. Więc boimy się, że to, co się dzieje będzie odpowiadało modelowi szwedzkiemu, czyli uzyskiwaniu zbiorowej odporności bez żadnych zahamowań. Mam jednak nadzieję, że się zatrzymamy – mówiła profesor Gańczak.

📎  Ogólnopolskie regaty kajakowe i turniej tenisa stołowego. Olimpiady Specjalne 2021 w Zielonej Górze i Nowej Soli

Czy warto się szczepić?

Na COVID-19 nie ma leku ani szczepionki. Jednak przed grypą możemy się ochronić. Jednym ze sposobów jest szczepionka.

Dlaczego warto się szczepić na grypę?

  • Szczepienie pozwoli uniknąć wizyty u lekarza związanej z zakażeniem grypą, co spowoduje zmniejszenie szansy na zakażenie wirusem SARS-Cov-2
  • Szczepienie pozwoli lekarzom szybciej postawić diagnozę w przypadku SARS-Cov-2
  • Szczepienie wzmocni nasz organizm. Może być tak, że spotkają się dwa wirusy w organizmie, co może spowodować znacznie cięższy przebieg choroby lub najpierw grypa wyniszczy nasz organizm, a później pojawi się SARS-Cov-2
  • Szczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19
  • Szczepienie może pomóc w redukcji ciężkiego przebiegu grypy i uniknąć powikłań skutkujących hospitalizacją i zgonem
  • Szczepienie może pomóc uniknąć obciążeń systemu ochrony zdrowia z powodu kumulacji zakażeń wirusem SAR Cov-2
  • Szczepienie pozwoli na zmniejszenie zachorowalności na grypę i reedukacja powikłań
📎  VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego oraz XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych zakończone

Krótko mówić na grypę warto się szczepić. Problemem jest jednak brak szczepionek na rynku.

Ilość szczepionek wystarczy dla 5% populacji. Jeżeli rządowi uda się pozyskać dodatkowe szczepionki, to zaszczepionych zostanie 6,1% Polaków. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy deficyt w dostawach tym, że zakontraktowali szczepionki w liczbie, która do tej pory wystarczała. Bowiem my, Polacy, jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie pod względem wszczepialności na grypę i to od lat się nie zmienia. Ale przecież już 4 marca wiedzieliśmy, że w Polsce będzie epidemia. Gdzie wówczas byli przedstawiciele odpowiednich resortów, którzy zajmują się kontraktowaniem szczepień? Poza tym Polacy nie wierzą w skuteczność szczepień na grypę. Polska jest jedynym krajem UE, gdzie drastycznie spadło zaufanie do szczepień – poinformowała profesor Gańczak.

📎  10 najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk w obszarze logistyki

Co więc zrobić w przypadku braku szczepień? Trzy podstawowe zasady:

  • maskowanie
  • dystans społeczny
  • dezynfekcja

– Apeluję do Państwa marszałków zachęcajcie do tych działań, bądźcie przykładem. Apeluję także o działania mające na celu podnoszenie świadomości w zakresie szczepień poprzez edukację i komunikację. Apeluję o monitorowanie sytuacji związanej ze szczepieniami na grypę i transregionalną wymianę doświadczeń – mówiła wirusolożka – Szczepcie się państwo i dajcie dobry przykład – dodała.

System ochrony zdrowia niewydolny

Blok zdrowotny uzupełniło wystąpienie prof. Marka Niezgódki – dyr. Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który mówił o wpływie epidemii na system ochrony zdrowia. Prof. mówił o efektach zamknięcia lub zdecydowanego ograniczenia działania systemu ochrony zdrowia. Podkreślał, że z analiz wynika, że system nie byłby wstanie odrobić zaległości w niektórych województwa.