Używają zwrotu pojazdy elektryczne, większość osób w pierwszej kolejności myśli o standardowych samochodach elektrycznych, które od kilku lat coraz częściej można spotkać na ulicach całego świata. W drugiej kolejności pojawiają się także popularne Melexy. Warto jednak wiedzieć, że Melex to firma, a nie rodzaj pojazdu, dlatego warto zapoznać się z konstrukcjami alternatywnymi, które swoją jakością i wydajnością podbijają serca konsumentów na całym świecie. Mowa oczywiście o pojazdach elektrycznych dostępnych w ofercie Frugal.pl. Sprawdź, jak wiele fantastycznych opcji czeka na Ciebie w katalogu produktowym i wybierz rozwiązanie spełniające oczekiwania Twojej działalności. 

Pojazdy elektryczne - kiedy i gdzie można się nimi poruszać
fot. Pixabay

Tymczasem skupimy się na kolejnej istotnej kwestii. Chodzi mianowicie o to, kto w ogóle może prowadzić taki pojazd elektryczny i czy można z nich korzystać w ruchu drogowym, np. jeżdżąc po mieście. 

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów elektrycznych wolnobieżnych

Biorąc pod uwagę, że pojazdy elektryczne wolnobieżne nie rozwijają dużych prędkości, niewiele osób chce korzystać z nich do podróżowania między okolicznymi miejscowościami lub nawet po aglomeracji miejskiej. Nie oznacza to jednak, że nie mogę oni tego robić. Pojazdy elektryczne wolnobieżne można bez trudu dostosować do poruszania się po drogach publicznych, z czego korzysta wiele firm turystycznych, oferując m.in. wycieczki objazdowe. 

Jakie warunki musi zatem spełnić kierowca i właściciel pojazdu (gdzie obydwie funkcje często są ze sobą powiązane)? Przede wszystkim musi posiadać prawo jazdy kategorii B i ważne ubezpieczenie OC. Do tego dochodzi trójkąt wolnobieżny zamontowany z tyłu pojazdu i mamy komplet, który umożliwia jazdę w ruchu drogowym tego typu maszyną.

Pojazdy elektryczne dostosowane do przewozu osób

Czy przepisy ulegają zmianie w sytuacji, w której chcemy otworzyć działalność turystyczną i przewozić przy pomocy pojazdu elektrycznego turystów po okolicy? Tego typu wycieczki można spotkać w niemal każdym większym mieście na całym świecie – niezależnie od tego, czy będzie to Polska, Anglia, Niemcy czy Stany Zjednoczone. Turyści chętnie korzystają z takich wypraw objazdowych, ponieważ w krótkim czasie mogą odwiedzić i zobaczyć najpopularniejsze miejsca – bez większego wysiłku. Świetnym przykładem popularności tego typu inwestycji są pojazdy elektryczne Frugal, które są w stanie przewieźć jednocześnie kilkanaście osób. 

Co ciekawe, prawo nie mówi nic o ilości osób, które mogą być na pokładzie pojazdu. Oznacza to, że kierowca nie musi posiadać nic więcej poza ww. kompletem – czyli: prawo jazdy kat. B, ubezpieczenie OC i trójkąt.