Kto jeszcze nie doświadczył, czym jest turystyka konna zachęcamy do spróbowania. Aktywny wypoczynek połączony z bliskim kontaktem z ze zwierzętami i przyrodą, czyli turystyka jeździecka w Lubuskiem budzi coraz większe zainteresowanie.

Jeździectwo i turystyka konna w Lubuskiem budzi coraz większe zainteresowanie
Turystyka konna. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Mimo że w Polsce jeździectwo jest umiarkowanie popularnym rodzajem wypoczynku, na Pojezierzu Lubuskim budzi coraz większe zainteresowanie, przez co mocniej dostrzegana jest potrzeba prężnego rozwoju tej gałęzi turystyki. Turystyka konna powoli znów staje się modnym sposobem na aktywny wypoczynek, dzięki czemu rośnie liczba usług dla turystów w siodłach. Poza bliskim kontaktem ze zwierzęciem, które – podobnie jak pies – najwcześniej zostało udomowione, jeździectwo pozwala przekraczać własne bariery, zaspokaja chęć sprawdzenia się, uczy obowiązkowości oraz podnosi sprawność fizyczną. Obcowanie z końmi ma również charakter terapeutyczny, dlatego rośnie również oferta związana z hipoterapią.

Zobacz:   Sudańczyk z podrobionymi dokumentami zatrzymany na granicy z Niemcami

Turystyka konna. Najciekawsze szlaki Ziemi Lubuskiej

Miłośnicy konnych wypraw znajdą na terenie województwa lubuskiego wiele interesujących szlaków. Większość z nich znajduje się wokół stadnin. Są jednak i dłuższe trasy, które zachęcają do zaplanowania kilkudniowych wycieczek po Ziemi Lubuskiej.

Jednym z ciekawych szlaków konnych jest trasa Kostrzyn – Dąbroszyn – Witnica – Marwice – Lipy – Nowe Polichno, licząca 147 km. To najdłuższy w woj. lubuskim szlak konny, który swój ciąg dalszy ma po stronie niemieckiej. Malownicze drogi prowadzą przez Park Krajobrazowy Ujście Warty. Innym mijanych obszarem chronionym jest znajdujący się zaraza za Witnicą Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Jezioro Wielkie. W samej Witnicy warty obejrzenia jest neogotycki kościół z zabytkowymi organami Sauera.

Zobacz:   Sudańczyk z podrobionymi dokumentami zatrzymany na granicy z Niemcami

Kolejnymi atrakcyjnymi przystankami na trasie są Nowiny Wielkie i mieszczący się w nich Park Dinozaurów oraz Świerkocin, w którym znajduje się ZOO Safari. Następnie trasa wiedzie przez Puszczę Gorzowską, a kończy na terenie Puszczy Noteckiej.

W Lubuskiem funkcjonuje kilkadziesiąt ośrodków jazdy konnej, z których przeważająca część działa przy gospodarstwach agroturystycznych, hotelach pensjonatach i zajazdach, a tylko niewielki procent stanowią szkoły i kluby jeździeckie. Położone są zwykle w urokliwych miejscach w otoczeniu lasów.

Ośrodki zazwyczaj oferują podobnie szeroki wachlarz usług: poczynając od podstaw nauki jazdy konnej po zajęcia terenowe dla zaawansowanych (tory crossowe, skoki przez przeszkody). W ofercie można znaleźć zarówno krótsze jak i dłuższe wycieczki. Większość dysponuje nowoczesnymi stajniami, krytymi ujeżdżalniami i parkurami, oferuje także porady fachowców oraz pomoc w transporcie koni.