Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, porządkowali groby bohaterów poległych za Ojczyznę oraz zasłużonych obywateli Poznania i Ziemi Lubuskiej.

Wielkopolscy terytorialsi uporządkowali groby bohaterów
fot. materiały prasowe, 12WBOT

Zanim uczcimy Dzień Wszystkich Świętych, trzeba uporządkować groby zmarłych. Tradycyjnie, żołnierze z 12 WBOT, w ramach akcji „Żołnierska pamięć”, odwiedzają wielkopolskie oraz lubuskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy i zasłużeni Ojczyźnie. Akcja porządkowania miejsc pamięci, jest już kolejną i potwierdza wdzięczność żołnierzy 12 WBOT nie tylko wobec walczących w szeregach Armii Krajowej, ale także wobec środowisk kombatanckich.

Terytorialsi ze 125 batalionu lekkiej piechoty, każdego roku doglądają miejsc spoczynku bohaterów w Lesznie. Śremski batalion z kolei, oprócz miejskiego cmentarza, wyrusza również na cmentarz w Gnieźnie, gdzie spoczywa m.in. major Stefan Chosłowski, który podczas powstania wielkopolskiego uczestniczył w opanowaniu Śremu oraz przejmowaniu niemieckich koszar i magazynów. Zorganizował powstańczy batalion w Śremie i nim dowodził.

Zobacz:   płk. Dariusz Wyrzykowski, nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów objął stanowisko

Wielkopolscy terytorialsi uporządkowali groby bohaterów

Żołnierze 151 blp odwiedzają i sprzątają groby żołnierzy spoczywających na Ziemi Lubuskiej, natomiast żołnierze z Poznania i okolic zapalają symboliczne znicze m.in. na cmentarzu junikowskim.

Akcja „Żołnierska pamięć” ma na celu budowanie świadomości patriotycznej, historycznej oraz ma pielęgnować pamięć o poległych za Ojczyznę żołnierzach. Dzięki tak drobnym gestom, pamięć o nich jest wieczna.