Funkcjonariusze z Placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w ostatnich dniach 24 cudzoziemców bez prawa pobytu w Polsce oraz 6 pomocników w nielegalnym przekraczaniu granicy. 7 obcokrajowców zatrzymano na Dolnym Śląsku, natomiast kolejnych 17 na terenie województwa lubuskiego.

Nielegalna migracja na polsko-niemieckiej granicy
fot. Straż Graniczna, strazgraniczna.pl

17 września funkcjonariusze PSG w Zielonej Górze-Babimoście zatrzymali w Gubinie obywatela Ukrainy, który w samochodzie przewoził 5 obywateli Syrii (posiadali paszporty, a w nich wizy rosyjskie). Cudzoziemcy zeznali, że do Polski przedostali się z Białorusi. Kierowcę zatrzymano za pomocnictwo, a pasażerów za przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom z Białorusi do Polski i usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec.

Dzień później, 18 września, funkcjonariusze z PSG w Zgorzelcu na jednej z dróg prowadzących do Niemiec zatrzymali 3 obywateli Jemenu (posiadali paszporty z zamieszonymi rosyjskimi wizami), którzy jako pasażerowie samochodu osobowego usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-niemiecką. Ponadto za pomocnictwo zatrzymano kierowcę pojazdu, obywatela Kirgistanu posiadający litewska kartę pobytu, zabrał Jemeńczyków z okolic Białegostoku z zamiarem przewiezienia ich do Niemiec. Obywatele Jemenu oświadczyli, że ze swojego kraju przylecieli do Rosji na podstawie wiz, kolejno dotarli na Białoruś, a następnie w nieznanym im miejscu przekroczyli granicę do UE. Przesiadając się dwukrotnie, starali się dotrzeć do Niemiec.

Zobacz:   Targi turystyczne w Berlinie oraz w Pradze - ostatnia szansa dla lubuskich przedsiębiorców na zgłoszenie z dofinansowaniem

19 września funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, kilkaset metrów przed granicą z Niemcami, zatrzymali podróżujących samochodem osobowym 6 obywateli Iraku, przebywających w Polsce nielegalnie. Kierowcą auta był 27-letni obywatel Gruzji. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców odmówił im udzielania ochrony międzynarodowej w Polsce. Cała grupa została zatrzymana. Wobec Irakijczyków wszczęte zostało postępowanie w sprawie zobowiązania ich do opuszczenia strefy Schengen.

Z kolei 21 września, w rejonie mostu granicznego w Słubicach skierowali do kontroli samochód osobowy, którego kierowcą okazał się 29-letni obywatel Azerbejdżanu. Razem z nim podróżowało 2 obywateli Turcji w wieku 19 i 25 lat, którzy nie posiadali wymaganych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP oraz do przekraczania granicy państwowej, a kierujący pojazdem figurował w wykazie cudzoziemców, których pobyt w naszym kraju jest niepożądany.

Zobacz:   Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Lubuski finał wojewódzki wyłonił młode talenty

24 września pogranicznicy ze Świecka wylegitymowali 3 obywateli Syrii oraz obywatela Egiptu. Mężczyźni w wieku 24-43 lat posiadali przy sobie paszporty wraz z rosyjskimi wizami, nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski i w związku z tym zostali zatrzymani. Wobec wszystkich wszczęte zostały postępowania mające na celu zobowiązanie ich do wyjazdu z Polski.

Następnego dnia, 25 września, funkcjonariusze Straży Granicznej w Zgorzelcu na drodze prowadzącej do Niemiec zatrzymali 26-letniego obywatela Ukrainy, który autem osobowym zamierzał przewieźć przez granice do Niemiec 2 obywateli Algierii, obywatela Syrii oraz cudzoziemca podającego się za obywatela Egiptu (bez dokumentów). Ukrainiec migrantów odebrał w rejonie litewskiej granicy i zamierzał dowieźć ich do Niemiec. Usłyszał zarzut pomocnictwa do którego się przyznał, dobrowolnie poddając się karze. Orzeczono również o przepadku osiągniętej korzyści majątkowej w wysokości 6 800 dolarów, obciążenie kosztami i opłatami sądowymi. Wobec pozostałych cudzoziemców trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz