W miejscach, gdzie zgromadzi się dużo ludzi, pojawiają się również osoby, które będą chciały wykorzystać sytuację i nas okraść. Nie daj się okraść na cmentarzu. Widoczne w kieszeni lub otwartej torebce telefony i portfele stają się łatwym łupem. Szczególnie jeśli niezachowany czujności.

Nie daj się okraść na cmentarzu. 1 listopada to żniwa dla kieszonkowców
fot. Lubuska Policja

Wszystkich Świętych to odwiedziny przy grobach bliskich. Święto to, kojarzone jest również z ogólnopolską policyjną akcją pod nazwą Znicz. Działania te skupiają się w dużej mierze na kwestiach związanych z ruchem drogowym, zapewnieniu bezpieczeństwa oraz jego upłynnianiu. Ruch ten zaczyna się jeszcze przed samym świętem, ponieważ ludzie sprzątają groby bliskich oraz szykują się na przyjazd bliskich.

Takie sytuacje stwarzają jednak nie tylko zagrożenia związane z ruchem drogowym. Wszystkich Świętych to żniwa dla kieszonkowców, którzy w tłumie będą chcieli skorzystać z okazji. W związku z tym w rejonach sklepów i nekropoli można spotkać częstsze patrole policji. Są to zarówno umundurowani policjanci jak i Ci ubrani po cywilnemu. Samemu jednak również należy zachować czujność. Niestety wielokrotnie ludzie sami tworzą okazje dla złodziei.

Nie daj się okraść na cmentarzu

Przede wszystkim pamiętajmy o kilku podstawowych rzeczach:

  • Nie pozostawiajmy torebek czy saszetek na ławkach, starajmy się je mieć stale przy sobie. Chwila nieuwagi wystarczy, by ktoś ją zabrał.
  • Zamykajmy kieszenie, w których trzymamy portfele, telefony lub kluczyki od auta. W miejscach, gdzie jest dużo ludzie łatwo niestety o wyciągnięcie takich przedmiotów z kieszeni.
  • Upewnijmy się, iż zabraliśmy kartę z bankomatu czy z lady w sklepie, dokładnie schowaliśmy portfel, zamknęliśmy drzwi od samochodu. Pośpiech często jest przyczyną pozostawienia cennych rzeczy, które ktoś nieuczciwy może przywłaszczyć.