Poważny wypadek polskiego autokaru w Niemczech. We wtorek, na miejscu wypadku natychmiast pojawili się polscy policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej celem wsparcia w działaniach ratunkowych.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech
Wypadek polskiego autokaru w Niemczech – fot. Straż Graniczna

Do poważnego wypadku drogowego z udziałem polskiego autokaru, który jechał autostradą A12 między Świeckiem a Berlinem doszło doszło wczoraj, 9 maja, krótko po godzinie 12:00 pomiędzy węzłami Storkow a Friedersdorf. W wypadku uczestniczył polski autokar oraz dwie ciężarówki – ranne zostały 52 osoby, w tym 10 ciężko. Po wypadku autostrada w była całkowicie zablokowana w obu kierunkach.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech: Jest wielu rannych

Autokarem należącym do przewoźnika z województwa lubuskiego, podróżowali pełnoletni pasażerowie pochodzący z tego samego regionu. Jechali do pracy w jednej z firm w pobliżu Berlina. Do autobusu wsiadali w różnych miejscowościach.

Zobacz:   Rozbita grupa narkotykowa mogła przemycić nawet 3 tony narkotyków. Zatrzymania w Polsce i Hiszpanii

Na miejscu natychmiast pojawili się polscy policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy pomagali niemieckim służbom ratunkowym w zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz w udzielaniu pomocy rannym Polakom. Polski konsul w Berlinie Marcin Król przekazał na Twitterze, że poszkodowane są 53 osoby. Wszyscy są pełnoletni. Pasażerowie trafili do kilku szpitali w Berlinie, Frankfurcie nad Odrą i Bad Saarow. Większość została już wypisana ze szpitali i wraca do kraju.

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech: Konieczne dokładne dochodzenie w celu ustalenia przyczyny

Według wstępnych informacji uzyskanych przez niemiecką gazetę Bild, ciężarówka jadąca przed autokarem próbowała zmienić pas i zderzyła się z jadącą przed nią inną ciężarówką. Ta z kolei uderzyła w bok autobusu. Michael Stübgen, minister spraw wewnętrznych landu, stwierdził, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by wyciągać wnioski i konieczne będzie dokładne dochodzenie w celu ustalenia przyczyny wypadku. – informuje Deutche Welle.

Zobacz:   Świebodziński SECO/WARWICK otwiera biuro w Zielonej Górze

Centrum operacyjne policji do koordynowania i wymiany informacji ze stroną niemiecką uruchomiono w województwie lubuskim. Działają również dwie infolinie dla rodzin osób podróżujących autokarem uruchomione został specjalne infolinie – polska, dostępna pod numerem 47 791 11 49 oraz niemiecka +49 336 156 81612.

Komentarze