Wspólne działania Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), hiszpańskiej Guardia Civil, Policia Nacional, Europolu oraz polskich kontrterrorystów przyniosły sukces. Zorganizowana grupa narkotykowa zajmująca się przemytem środków odurzających i substancji psychotropowych z Hiszpanii przez Niderlandy i Niemcy do Polski została rozbita przez służby. W wyniku akcji, przeprowadzonej zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, zatrzymano łącznie 20 podejrzanych, w tym 6 osób w Hiszpanii i 14 osób w Polsce.

Rozbita grupa narkotykowa. Zatrzymania w Polsce i Hiszpanii
fot. Policja/CBŚP

Grupa narkotykowa działała na terenie województwa lubuskiego przez wiele lat, wykorzystując legalnie działającą firmę zajmującą się transportem owoców i warzyw. Członkowie grupy przemycali znaczne ilości narkotyków, takich jak marihuana, haszysz i kokaina, ukrywając je w naczepach samochodów ciężarowych typu chłodnia. Ich działalność była skomplikowana i zakamuflowana, jednak funkcjonariusze CBŚP oraz prokuratorzy ustalili powiązania członków grupy z pseudokibicami różnych klubów sportowych, którzy mogą mieć wrogie stosunki między sobą. Istnieje również podejrzenie, że członkowie gangu uzyskali broń palną w celu ochrony swoich interesów.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Pierwsze uderzenie w grupę przestępczą miało miejsce w kwietniu 2022 roku, gdy policjanci CBŚP zatrzymali 7 mężczyzn przy przeładunku towaru. Okazało się, że wśród ziemniaków sprowadzonych z Hiszpanii ukryto 158 paczek z marihuaną. W trakcie dalszych przeszukań u zatrzymanych znaleziono kolejne 51 paczek narkotyków. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 237 kg marihuany. Niemieckie służby również zatrzymały 2 osoby i przejęły ponad 6,6 kg marihuany, która była ukryta w transporcie z ziemniakami.

Rozbita grupa narkotykowa. Zatrzymania w Polsce i Hiszpanii

Niedawno CBŚP, wraz z innymi oddziałami policji, przeprowadziło kolejne działania, w których wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy. Akcja miała miejsce w województwach lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Zatrzymano 14 podejrzanych i zabezpieczono około 200 tys. zł w różnych walutach oraz biżuterię o wartości prawie 450 tys. zł. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przewozu środków odurzających. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że rozbita grupa narkotykowa mogła przemycić ponad 3 tony marihuany o wartości 150 mln zł.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

W Hiszpanii, przy wsparciu polskich funkcjonariuszy, zatrzymano 6 osób, które tymczasowo aresztowano. Podczas akcji zabezpieczono ponad 530 tys. euro oraz 5 sfałszowanych dokumentów tożsamości. Wobec zatrzymanych w Hiszpanii wszczęto już procedurę ekstradycyjną.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej oraz zatrzymanie podejrzanych to wynik współpracy i wymiany informacji pomiędzy różnymi służbami, takimi jak CBŚP, prokuratura PK, hiszpańskie służby Guardia Civil i Policia Nacional, Europol oraz Biuro Międzynarodowej Współpracy KGP. Dotychczas w toku śledztwa aresztowano łącznie 42 podejrzanych, a policjanci zabezpieczyli duże ilości narkotyków, broń palną, a także znaczną sumę gotówki i nieruchomości.

Zobacz:   Autostrada A18 na odcinku lubuskim już gotowa

Działania te mają kluczowe znaczenie w walce z przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków. Międzynarodowa współpraca funkcjonariuszy pozwala na skuteczne ściganie i eliminowanie grup przestępczych oraz ochronę społeczeństwa przed niebezpiecznymi substancjami. Policja kontynuuje śledztwo, aby doprowadzić sprawców przed wymiar sprawiedliwości.

Komentarze