Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (WBOT) po raz kolejny wzięli udział w akcji „Żołnierska Pamięć”, upamiętniając poległych za Ojczyznę oraz zasłużonych obywateli Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Tradycyjnie, przed Dniem Wszystkich Świętych, terytorialsi oddali hołd bohaterom i uczcili ich pamięć.

Żołnierska pamięć - terytorialsi nie zapomnieli o bohaterach
fot. 12WBOT

Żołnierze 12. WBOT włączają się corocznie w akcję „Żołnierska Pamięć„, odwiedzając cmentarze, na których spoczywają powstańcy i osoby zasłużone dla Ojczyzny. To ważna inicjatywa, która nie tylko podkreśla wdzięczność żołnierzy wobec tych, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej, lecz także wobec środowisk kombatanckich.

Zobacz:   Ferie z WOT 2024 - kolejna edycja przed nami

Każdego roku przyłączamy się do akcji „Żołnierska pamięć”. W ten sposób chcemy okazać swój szacunek, bo przecież bohaterowie walk o Polskę oddali życie za naszą wolność. Dbając o groby zmarłych, pielęgnujemy pamięć o nich – podkreśla znaczenie akcji płk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 12. WBOT.

W trakcie tegorocznej akcji, żołnierze odwiedzili wiele miejsc pamięci, w tym Kwaterę Armii Krajowej na Junikowie, gdzie znajduje się ponad 300 grobów bohaterów. To także doskonała okazja do oddania hołdu gen. Stanisławowi Taczakowi, pierwszemu naczelnemu dowódcy powstania wielkopolskiego. Dowódca Brygady oraz zastępca złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie patrona 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do akcji „Żołnierska Pamięć” dołączyli również terytorialsi z Dolaszewa, którzy włączyli się w te godne inicjatywę na terenie Piły i okolic.

Zobacz:   Wspólne szkolenie 17 WBZ i wielkopolskich Terytorialsów na poligonie w Wędrzynie

Inne grupy żołnierzy odwiedziły cmentarze w różnych regionach, aby zadbać o groby bohaterów. Skwierzyńscy żołnierze wybrali się na groby bohaterów wraz z kolegami z 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, podczas gdy żołnierze ze śremskiego batalionu odwiedzili cmentarze, na których spoczywają m.in. polegli za niepodległość w latach 1914-1920. Groby bohaterów zadbali również żołnierze ze 125. batalionu logistycznego w Lesznie oraz terytorialsi ze 152. batalionu logistycznego w Krośnie Odrzańskim.

Akcja „Żołnierska Pamięć” ma na celu budowanie świadomości patriotycznej, historycznej oraz pielęgnowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Żołnierze WOT niezaprzeczalnie odnoszą się do swojej roli w obronie dziedzictwa narodowego i kultywacji tradycji, które są fundamentem naszej wspólnej historii.

Komentarze