Wjazd do Polski od wielu tygodni wiąże się z kontrolami granicznymi oraz – poza nielicznymi wyjątkami – obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny. Epidemia koronawirusa sprawiła, że Polska już w marcu zdecydowała się zamknąć swoje granice. Ten stan ma się wkrótce zmienić. Premier Mateusz Morawiecki podał datę otwarcia granic dla państw Unii Europejskiej?

kiedy otwarcie granic
Kontrola graniczna na przejściu w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku – fot. Straż Graniczna, strazgraniczna.pl

Od wielu tygodni wjazd do Polski wiąże się z przejściem kontroli sanitarnej oraz dla wielu przyjezdnych odbyciem obowiązkowej kwarantanny. To duże utrudnienie dla rodzin, osób pracujących lub mieszkających w sąsiednim kraju czy obcokrajowców, którzy chcieliby przyjechać do Polski do pracy lub w celach turystycznych. Najwidoczniej rządzący zdali sobie sprawę, że zamknięcia granic nie można przedłużać w nieskończoność i podali datę ich otwarcia.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Kiedy otwarcie granic?

Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic od 13 czerwca na państwa Unii Europejskiej. Na razie ograniczamy decyzję do tych krajów – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Łochowie w województwie mazowieckim.

Oznacza to, że obowiązujące obecnie kontrole graniczne podczas wjazdu do Polski zostaną zniesione w nocy 12/13 czerwca i już od soboty, 13 czerwca będzie można swobodnie przekroczyć granice kraju z Niemcami, Czechami i Słowacją (choć Czechy i Słowacja wciąż nie otworzyły granic przed polakami) bez obaw o konieczność odbycia kwarantanny po powrocie. Od 16 czerwca państwowy LOT ma również wznowić loty europejskie. Przypomnijmy, że ruch lotniczy w Polsce przywrócono 1 czerwca – na początek odmrożono loty krajowe.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Na resztę świata jednak wciąż pozostaniemy zamknięci. Jak wytłumaczył Mateusz Morawiecki choćby w krajach Ameryki Łacińskiej koronawirus wciąż zbiera żniwo.

Kontrole sanitarne na granicy zostały wprowadzone 15 marca 2020 r. w związku z wybuchem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Europie. Na początku na 24 marca, potem jednak kilkukrotnie zadecydowano o ich przedłużeniu – najpierw do 13 kwietnia, następnie do 3 maja a potem do 13 maja i ponownie o miesiąc czyli do 12 czerwca.