Wielkopolska i Lubuskie to kolejny przystanek na mapie letniej operacji, w ramach której ekipa patrolowa canoe sprząta 30 rzek w Polsce. W kolejny weekend wakacji, 16-18 lipca, Operacja Rzeka popłynie Wartą, Obrą i Notecią. W wybranych lokalizacjach można jeszcze dołączyć do wodnego ekopatrolu jako wolontariusz. 

Operacja Rzeka w Lubuskim i Wielkopolsce. 16-18 lipca sprzątanie Warty Obry i Noteci
fot. materiały prasowe/Operacja Rzeka

Letnia edycja dotyczy wyłącznie rzek. Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe/kajaku. Akcje mają mniejszy zasięg niż wiosną i są całkowicie koordynowane przez Sztab Główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się z początkiem wakacji na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę oraz Podkarpacie – rzeki San, Wisłok i Tanew. Kolejnym przystankiem jest Wielkopolska i rzeki: Warta i Noteć oraz Obra w woj. lubuskim.

Zobacz:   Dane o bezrobociu w województwie lubuskim w 2022 roku: liczba bezrobotnych spadła

W trakcie wakacji Operacja Rzeka odwiedza także 3 festiwale oraz największy spływ kajakowy i tam również odbędą się akcje sprzątania.

W miniony weekend zainaugurowaliśmy naszą obecność na wydarzeniach kulturalno-rekreacyjnych na Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu. Pod koniec lipca dotrzemy także na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna i w sierpniu na Festiwal Patrząc na Wschód do Budy Ruskiej, a także na spływ „500 kajaków” do Drohiczyna. Finał akcji odbędzie z końcem wakacji w Janowie Podlaskim. Na tych wydarzeniach będą organizowane 20-osobowe sztaby, które będą sprzątać w godzinach porannych. Wieczorami zaś będą odbywały się koncerty dla rzeki projektu Sviatyj – solo, duet lub trio, a w Janowie wystąpią Haydamaky – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Operacja Rzeka na Warcie Obrze i Noteci

Chętni do udziału w akcjach podczas ww. wydarzeń mogą zgłaszać się poprzez stronę operacjarzeka.pl z początkiem tygodnia, w którym przypada impreza oraz na miejscu do organizatorów. Zainteresowani dołączeniem do ekopatrolu wodnego mogą zgłaszać się poprzez maila rzeka@operacjarzeka.pl. Na każdej z akcji organizatorzy przewidzieli min. 2 canoe dla wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczona.

Porządkowe spływy odbędą się na odcinkach:

  • 16.07. rzeka Warta – Nowa Wieś Podgórna – Orzechowo 
  • 17.07. rzeka Obra – Bledzew (most na Obrze) – Stary Dworek
  • 18.07. rzeka Noteć – Ujście – Czarnków