Choć tegoroczny długi majowy weekend przypadł na okres szczególny, ze wskazaniem na ograniczenie przemieszczania i kontaktu z innymi do niezbędnego minimum, to jednak część z mieszkańców zdecydowała się na podróż. Natężenie ruchu na dolnośląskich drogach monitorowane było na początku weekendu oraz w spodziewanym okresie powrotów z wypoczynku przez załogę policyjnego helikoptera.

podsumowanie majówki
Most Milenijny we Wrocławiu, maj 2020 – fot. Policja.pl

Na głównych drogach Dolnego Śląska odnotowano większy ruch, choć i tak w porównaniu z czasem przed pandemią był on niewielki. W ciągu 4 minionych dni doszło w naszym regionie łącznie do 17 wypadków, w których 18 osób zostało rannych. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych jest wciąż brak rozwagi, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i brawura.

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

Niestety od czwartku do niedzieli, wśród zaistniałych wypadków, jeden okazał się śmiertelny. Do zdarzenia doszło 30 kwietnia br. w godzinach przedpołudniowych na terenie powiatu świdnickiego. Kierujący busem, podczas wykonywania manewru skrętu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z motocyklem. Kierowca jednośladu zginął na miejscu.

Weekend majowy, to nie tylko czas wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego. W ciągu minionych czterech dni funkcjonariusze przeprowadzili 5330 różnego rodzaju interwencji, zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 271 osób. W ręce policjantów wpadło też 75 poszukiwanych, w tym 10 nieletnich.

Zobacz:   Pościg za kurierem z 37 migrantami na pace [wideo]

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Wrocławia wydali zatrzymanemu przez Policję obywatelowi Ukrainy decyzję, na podstawie której będzie musiał wyjechać z Polski. W decyzji orzeczono również o trzyletnim zakazie wjazdu do polski i innych państw Schengen. Cudzoziemiec w Polsce przebywał w Polsce nielegalnie i dodatkowo został zatrzymany za dokonywanie włamań i kradzieży do samochodów.  

Także funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej ze Zgorzelca zatrzymali 2 maja poszukiwanego na podstawie listu gończego obywatela Ukrainy. W trakcie weryfikacji aktualności poszukiwań organ poszukiwawczy zezwolił na wpłacenie zaległej kary grzywny na konto bankowe sądu. Po uregulowaniu należności mężczyzna został zwolniony.