Dwie bliźniacze imprezy Jakuby 2020 w Zgorzelcu i Altstadtfest w Görlitz w tym roku nie odbędą się. Decyzja włodarzy obu miast podyktowana jest troską o zdrowie uczestników w związku z pandemią koronawirusa.

Jakuby 2020
fot. Urząd Miasta Zgorzelec, zgorzelec.eu

Z uwagi na wprowadzone w Niemczech ograniczenia i wstrzymanie wszelkich imprez masowych do końca sierpnia, jako pierwsza o odwołaniu imprezy poinformowała strona niemiecka.

Święto Starego Miasta w Görlitz nie może odbyć się w tym roku z powodu rozporządzenia w sprawie ochrony koronawirusowej – poinformowała na Facebooku spółka Görlitzer Kulturservice. – W te trzy sierpniowe dni nie obchodzimy tylko festiwalu. Świętujemy też jako wspólnota ze wszystkimi tego aspektami. Ale właśnie z tego powodu w tym roku powinniśmy unikać „wielkiego spotkania”, z korzyścią dla wszystkich.

W tej sytuacji, mając na względzie wieloletni charakter wspólnego świętowania obu miast, burmistrz Zgorzelca również ogłosił odwołanie tegorocznej edycji „Jakuby – Święto starego miasta”.

– Jeżeli mamy świętować to przede wszystkim bezpiecznie, wspólnie i z radością, tak jak robiliśmy to przez wiele lat do tej pory

– napisał na stronie miejskiej Burmistrz Zgorzelca

Jakuby – Święto starego miasta oraz Altstadtfest to dwie bliźniacze imprezy obchodzone przez Zgorzelec i sąsiednie niemieckie Görlitz w ostatni weekend sierpnia. W festynach każdego roku uczestniczą tysiące mieszkańców oraz przyjezdnych gości.