Właściwie trzeba się dwa razy przyjrzeć, aby zobaczyć dwutygodniową cieliczkę jaka na pokrytym śniegiem wybiegu. To, co latem przyciąga wzrok, zimą poprzez kamuflaż trudno zauważyć.

Biała jak śnieg cieliczka jaka przyszła na świat w Zoo Görlitz. Białe jaki rodzą się niezwykle rzadko
Białe jaki rodzą się niezwykle rzadko, przez to są szczególnie cenione w swojej ojczyźnie – fot. C. Hammer, zoo-goerlitz.de

A mroźne temperatury? – Nie przeszkadzają już maluchowi – mówi kurator Catrin Hammer. Jednak po urodzeniu pojawiło się kilka problemów. Zwierzę miało szczęście, że urodziło się w dzień, dzięki czemu weterynarz oraz opiekunowie zwierząt mogli natychmiast udzielić pomocy.

Młoda cieliczka była wyziębiona i początkowo nie stawała na nogi. Mata grzewcza oraz podane przez sondę żołądkową wydojone mleko matki, zdziałały cuda – dodaje kuratorka. Po udzielonej pomocy, opiekę nad córką objęła doświadczona mama Chika, która także przyszła na świat w tutejszym zoo. Regularne ważenie potwierdza, że​​ Chika wzorowo opiekuje się córką.  

Zobacz:   Afrykańskie góralki zaroślowe to mali krewni słonia. 3 właśnie zamieszkały w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Białe jaki rodzą się niezwykle rzadko

Przez to są szczególnie cenione w swojej ojczyźnie. Według starej tradycji puszyste ogony zmarłych jaków umieszczane są na masztach ponad flagami modlitewnymi. Mają przynosić szczęście i chronić dom. Uważa się, że biały ogon jaka ma znacznie większe działanie niż czarny. Miejmy nadzieję, że mała cieliczka jaka przyniesie szczęście także Naszemu Zoo, i że wkrótce będzie mogło ono być ponownie otwarte dla odwiedzających.