Czy Lubuskie jest EKO? Tak! Udowodnili to laureaci konkursu Lubuskie EKOlogiczne, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych. Nagrody zwycięzcom wręczył wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Lubuskie EKOlogiczne – poznaliśmy zwycięzców
Plakat konkursu Lubuskie EKOlogiczne – fot. lubuskieKULTURA.pl

Lubuskie EKOlogiczne to konkurs zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, który zachęca – za pośrednictwem konkursów – do poszerzenia wiedzy o ekologii. Konkurs objęty był patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Projekt kierowany był do dzieci, jak i dorosłych. Podzielony był na cztery kategorie: fotografia, praca plastyczna, piosenka, kabaret.

Konkurs fotograficzny dedykowany był pełnoletnim uczestnikom, miał na celu zainteresowanie odbiorców lubuską przyrodą, konkursy: kabaretowy, piosenki, a także plastyczny były przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Celem konkursu była promocja postaw ekologicznych, zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania, kształcenie aktywnej postawy w działaniu na rzecz ochrony środowiska. To także promocja twórczości młodych artystów, edukacja i integracja, a także tworzenie możliwości wymiany doświadczeń między pedagogami.

Celem było również zainteresowanie szerokiej rzeszy odbiorców poznaniem lubuskiej przyrody i środowiska, uwrażliwianie na ich piękno, zagrożenia i konieczność ochrony oraz upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki przy zachowaniu niezbędnych zasad ochrony przyrody i środowiska.

Zwycięzcy konkursu Lubuskie EKOlogiczne 2021

Kategoria: Rysunek

  1. Igor Sośnicki – „W jakim świecie chciałbyś żyć”
  2. Oliwier Rybaczek – „Dbaj o czystość wody”
  3. Maja Dudek – „Ekologiczne lubuskie”
Zobacz:   Nowe szynobusy SA136 i pociągi hybrydowe trafią na lubuskie tory. "Ciężko pracujemy nad poprawą sytuacji"

Kategoria: Piosenka

  1. Lena Femlak – „Ekologiczne segregito”
  2. Karolina Lachowicz – „Kolorowy wiatr”
  3. Zofia Marchewka – Świat bez wody”

Kategoria: Fotografia

  1. Katarzyna Sieczkowska – „Łąki kwietne”
  2. Arkadiusz Frankowski – „Aleja dębów”
  3. Ewelina Cierzniak – „Wyławiając śmieci”   

Kategoria: Kabaret

  • Kabaret „Chwila – Moment”

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podziękował wszystkim, którzy współpracowali przy organizacji konkursu. Podziękował – Alinie Jągowskiej – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego za podjęcie współpracy z departamentami z urzędu marszałkowskiego oraz szkołom i domom kultury. Jak dodał, współpraca musi iść w różnych dziedzinach i w różnych kierunkach.

Zobacz:   Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zostanie podzielony na dwie części - jedną przejmie wojsko

Zarząd województwa postanowił, że trzeba mocno postawić na działania proekologiczne. To jest pierwszy taki projekt realizowany ze środków budżetu województwa. Chwalimy się, że ponad 50 proc. powierzchni województwa stanowią lasy, że mamy czyste powietrze, ale o to środowisko trzeba dbać. Łatwo i szybko można pewne rzeczy popsuć. My realizujemy programy ochrony środowiska – przed hałasem, przed smogiem. Zainstalowano stacje monitoringu suszy i staramy się społeczeństwo informować. Mam nadzieję, że ten początek będzie dobrym impulsem do dalszej udanej współpracy – mówił wicemarszałek.