Lubuskie, jak do tej pory najlepiej w Polsce radzi sobie z koronawirusem. Stan na dziś (20 maj, 17:30) to 92 zakażenia – w tym 84 ozdrowieńców! Od 11 dni nie ma nowych zakażeń. – Tak działa nasza lubuska drużyna. Razem pokazaliśmy, że jesteśmy nie do zatrzymania – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i podkreśla, że samorząd podjął wiele działań, żeby lekarze nie musieli walczyć z wirusem gołymi rękami i żeby skutecznie mogli badać i leczyć. To m.in. zakup testów, sprzętu ratującego życie i środków ochrony osobistej.

covid-19 w lubuskiem
fot. Pixabay

Lubuskie w dobrej sytuacji epidemicznej

Dobra sytuacja epidemiczna w regionie to także efekt działań podjętych przez samorząd województwa. Informacje na ten temat marszałek przekazała podczas wideokonferencji prasowej. – Już w lutym podjęliśmy decyzję, żeby zaopatrzyć w sprzęt ochrony osobistej nasze lubuskie szpitale. Okazało się później, że to trzon tych postawionych w stan gotowości. To szpitale w Gorzowie – jednoimienny, Zielona Góra – oddział zakaźny, Torzym. To miało bardzo duże znaczenie, że nie wysłaliśmy lekarzy i pielęgniarek do walki gołymi rękoma. Agencja Rezerw Materiałowych dysponowała praktycznie zerowym stanem. Wiedzieliśmy, że to bardzo duże zagrożenie, dlatego w pierwszej kolejności zaopatrzyliśmy się w sprzęt ochrony osobistej, który przekazaliśmy niezwłocznie szpitalom. To region lubuski, jako pierwszy sprowadził z Chin certyfikowany sprzęt – 22 tony. Dostaję teraz od lekarzy informacje, że to jedyny sprzęt, który spełnia ich oczekiwania – wyjaśnia marszałek Polak.

Zobacz:   Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Jaki jest stan realizacji w województwie lubuskim?

Marszałek podkreślała, że dobra sytuacja w regionie to także zasługa przestrzegania reżimu sanitarnego. Przypomniała, że Lubuskie przećwiczyło te zasady w ubiegłym roku, kiedy to zmagało się z bakterią New Dehli. – Byliśmy więc przygotowani, a wszystkie wprowadzone zasady sprawiły, że wirus się nie rozprzestrzenił – dodaje. Marszałek przypomniała także, że to w Lubuskiem, jako w pierwszym regionie w Polsce, odwołano wszystkie masowe imprezy.

Samorząd inwestuje, kupuje sprzęt i testy

Ważne okazały się także samorządowe inwestycje w lubuskich szpitalach. Od wielu lat samorząd mocno wpiera lecznice. – Dodatkowo przekierowaliśmy 45 mln zł na sprzęt ratujący życie, który w większości jest już w szpitalach. Zamówienia są na bieżąco realizowane – informuje Elżbieta Anna Polak. Sprzęt sukcesywnie dociera do szpitali, ponieważ urządzenia nie leżą na półkach. Są sprowadzane, często z zagranicy. Zakupiony przez samorząd sprzęt trafia nie tylko do szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest województwo lubuskie, ale także do wszystkich postawionych w stan gotowości.

Wyręczamy rząd polski, bo przekazaliśmy 45 mln zł na sprzęt, natomiast dotacja z rządu dla całego regionu to 5,5 mln zł. W szpitalach jest już sprzęt za 16,5 mln zł. Za 27 mln zł dotrze za chwilę – wyjaśnia marszałek.

Zobacz:   Graliście i wygraliście! Tu trafi dofinansowanie Totalizatora Sportowego "Wygrywamy zaczyna się od WY"

Przeczytaj również: Polityczny spór na linii Marszałek-Wojewoda o kompetencje oraz o to kto i jak bardzo wspiera lubuszan w walce z koronawirusem, wypłynął na światło dzienne w programie „Rozmowy na 96 FM” – Pani marszałek działa propagandowo i mija się z prawdą – powiedział Wojewoda. Niedługo po tym Marszałek odniosła się w ostrym tonie do tych słów – My wyręczamy rząd, nieprawdę mówi Pan wojewoda, który twierdzi, ze to rząd uratował region. My wyręczamy rząd Polski bo przekazaliśmy na sprzęt ratujący życie 45 milionów natomiast dotacja rządu dla całego regionu to jest 5,5 miliona. Widać więc jaka jest dysproporcja. 

I tak w ramach zamówienia do Szpitala w Zielonej Górze trafił sprzęt o wartości 8,5 mln zł, do jednoimiennego szpitala w Gorzowie o wartości blisko 16 mln zł. Do szpitala rządowego, dla którego organem prowadzącym jest MSWiA w Żarach trafił sprzęt o wartości 801 tys. zł. Wartość sprzętu dostarczonego szpitalowi na Wyspie w Żarach to 1,7 mln zł, szpitalowi w Sulechowie – 3,4 mln zł, szpitalowi w Torzymiu – 855 tys. zł. Po dwie karetki dostały stacje pogotowia ratunkowego.

Zobacz również: Komisja Zdrowia o stanie epidemii w regionie. Marszałek: Państwo nie finansuje pandemii. Wydaje decyzje bez pokrycia finansowego

Lubuskie testuje dzięki samorządowemu wsparciu

Samorząd województwa zakupił także sprzęt do laboratoriów w Zielonej Górze i Gorzowie oraz testy za 5 mln zł (w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego). Zgodę na testowanie z Ministerstwa Zdrowia szpitale otrzymały 17 kwietnia. Testowanie rozpoczęło się więc z początkiem maja. Testy wykonuje także sanepid w Gorzowie.

Zobacz:   Wystawa pająków i skorpionów w Zielonej Górze. Będzie czynna do 31 marca w Focus Mall

Łącznie w województwie lubuskim wykonano 10 709 testów: Laboratorium w Gorzowie – 7 822 testy, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze (wykonuje testy od piątku) – 395 testów. – To jest informacja gorzowskiego sanepidu. Jednak dyrektorzy jednostek informują o większej liczbie. Szpital w Gorzowie informuje, że wykonał już 2 541 testów, przebadał wszystkich pracowników oraz pacjentów i ma stan 0. Zielona Góra informuje, że do tej pory wykonano w szpitalu 786 testów – wyjaśnia marszałek Polak. Szpitale wykonują także testy przesiewowe. 

Wspieramy jednostki opieki społecznej

Samorząd wspiera także inne jednostki w walce z wirusem. Wczoraj przekazał 4,5 mln zł na wsparcie domów pomocy społecznej, domów opieki, domów samotnej matki, hospicjów, noclegowni. – Podmioty te będą otrzymywały granty na sprzęt ochrony osobistej i szybką diagnostykę – informuje E. Polak. Dodatkowo jednostki te zostały już zaopatrzone wcześniej w ramach projektu o wartości 45 mln zł.


Zachęcamy do nadsyłania listów i Waszych publikacji. Regioneo.pl to miejsce w którym możecie podzielić się sprawami, które Was interesują lub bulwersują oraz zwrócić uwagę na problemy, którymi warto się zająć i przedstawić opinii publicznej. Opublikujemy Twój materiał. Prześlij swój news lub artykuł klikają tutaj lub wysyłając list na adres redakcja@regioneo.pl