Prawie 300 milionów zniczy, tony sztucznych kwiatów i plastikowych odpadów, trujące opary w powietrzu – tak z reguły wygląda u nas Dzień Wszystkich Świętych. Trudno jednak uwierzyć, żeby silna tradycja cmentarna w Polsce pozwoliła na umieszczenie na nagrobku tylko jednego znicza i jednej chryzantemy. Z jednej strony zapełniamy cmentarze zniczami, różnymi dekoracjami tworząc piękny klimat, a nasze rozświetlone wieczorne cmentarze wyglądają imponująco. Z drugiej strony,jednak ta obfita ilość promocyjnych zniczy i pozostawionych śmieci po Dniu Wszystkich Świętych wpływa bardzo niekorzystnie na środowisko naturalne. Robiąc zakupy na Święto Zmarłych pomyślmy też o naszej planecie. Spróbujmy pogodzić tradycję z ekologią.

cmentarz na szóstkę
fot. Pixabay

Akcja Cmentarz na szóstkę! to zebrane dobre praktyki na rzecz rozwoju świadomości ekologicznej mieszkańców województwa lubuskiego. Kampania ta ukazuje w jaki sposób można świętować Dzień Wszystkich Świętych w bardziej przyjazny dla naszej planety sposób, zachowując przy tym piękną Polską tradycję.

Cmentarz na szóstkę!

Ogranicz ilość zniczy i dekoracji

Jeden znicz mniej zakupiony przez ciebie w te święta ma wielkie znaczenie. Polacy kupują co roku prawie 300 mln zniczy, co przekłada się na ok. 8 sztuk na osobę. Pojedynczy cmentarz po Święcie Zmarłych zostaje dosłownie zasypany tonami śmieci. Plastikowe i szklane znicze, zużyte wkłady, dekoracje zostają wyrzucone do śmietnika i rzadko trafiają do recyklingu. Ograniczając zakup zniczy ograniczasz namnażanie się śmieci. Pamiętaj, że zakupiony znicz można użyć ponownie.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie - w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Ogranicz zużycie plastiku

Plastikowe wkłady do zniczy, plastikowe znicze, plastikowe ozdoby szklanych zniczy, plastikowe sztuczne kwiaty, plastikowe elektryczne znicze. Trudno się dziwić, że stawiamy na tego typu rzeczy: są tanie, łatwo dostępne i praktyczne. Plastikowe jednorazowe wkłady łatwo jest wymienić, sztuczne kwiaty dłużej postoją w wazonach, elektryczne znicze dłużej się świecą. Jednak należy też pomyśleć czy mają one korzystny wpływ na środowisko? Już nie wspominając o zatrważającej ilości produkowanego plastiku, ale warto zwrócić uwagę również, że materiał ten bardzo często się zapala, przez co zatruwa nasze środowisko jeszcze bardziej. Zamiast plastikowych zniczy z plastikowymi wkładami można użyć wielokrotnie jednego szklanego lub znicza wykonanego z kamionki.

Sztuczne kwiaty można zastąpić kwitnącymi przez cały prawie cały rok kwiatami żywymi, posadzonymi w doniczce przy nagrobku lub wieńcem z naturalnych jesiennych produktów. Ograniczając zużycie plastiku przyczyniasz się do polepszenia stanu środowiska naszej Planety.

Zobacz:   Dlaczego obiekty przemysłowe wyposaża się w instalacje fotowoltaiczne?

Segreguj śmieci

Robiąc porządki przy grobach przed Dniem Wszystkich Świętych i po, pamiętaj o segregacji śmieci. Coraz częściej na cmentarzach można spotkać kontenery przeznaczone do tego. Pamiętaj, żeby oddzielić plastikowe elementy od szklanych podczas wyrzucania zniczy, plastikowe doniczki od zielonych bioodpadów, m.in. chryzantem, wieńców, itp. Elementy te będą mogły być poddane recyklingowi.

Zniczowy recykling

Drugie życie zniczy. Na cmentarzach znajdują się zniczodzielnie, czyli półki, na których można pozostawić znicz do jego ponownego wykorzystania przez inną osobę. Tak więc, zamiast wyrzucać do śmietnika dobry znicz, odłóż go na półce zniczodzielni i niech posłuży komu innemu.

Używaj Bio wkładów

Bardzo często wkłady i znicze wypełnione są parafiną, która przy spalaniu uwalnia do powietrza substancje trujące, m.in. toluen, benzen. Lepszym rozwiązaniem dla środowiska są wkłady na bazie olejów BioOil, które cenowo wcale nie różnią się od wkładów parafinowych. Można również spotkać znicze, które zasilane są energią słoneczną – to również dobra alternatywa dla zniczy tradycyjnych.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Używaj naturalnych środków czystości

Podczas czyszczenia nagrobków, często używamy detergentów, które spływają do gleby, a co za tym idzie przenikają do wód gruntowych. W trosce o środowisko zastąp chemiczne środki tymi naturalnymi, np. wodą, octem, sodą. W ten sposób przyczynisz się do poprawienia jakości wód gruntowych w środowisku lokalnym.

Przygotowując się na Dzień Wszystkich Świętych miejmy na uwadze dobro naszej planety. Ograniczmy nadmiar dekoracji i zniczy, zakupujmy te bardziej przyjazne środowisku. Cmentarze nadal będą wyglądać pięknie, za to będą bardziej ekologiczne. A tak naprawdę to pamiętajmy, że w tym szczególnym dniu liczy się głównie modlitwa i pamięć o niebędących już wśród nas bliskich.

Kampania Cmentarz na szóstkę! jest realizowana przez Zielone Lubuskie w ramach projektu „Lubuskie forum Młodych Eko-aktywnych” dzięki dofinansowaniu województwa Lubuskiego z Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych.