81 lat temu wybuchła II wojna światowa. 1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy i najbardziej okrutny konflikt zbrojny w historii. Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną, a nawet Arktykę. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w wojnie brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według różnych szacunków wojna pochłonęła od 50 do 78 milionów istnień. 

lat temu wybuchła ii wojna światowa
fot. Policja

1 września 1939 roku, bombardowaniem Wielunia i atakiem na Westerplatte hitlerowskie Niemcy rozpoczęły wojnę z Polską, rozpoczynając jednocześnie najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata. Polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny na wielu frontach. Stworzono Państwo Podziemne, które w konspiracji walczyło z Niemieckim okupantem. Miliony Polaków zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski, na terenie Niemiec, Austrii i Czech. 17 września 1939 roku na teren Polski wkroczyły wojska Sowieckiej Rosji. Z rozkazu Stalina zatrzymano a następnie strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i Bykowni 22 tysiące Oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  1000 słów o budownictwie: Dach. Inżynier opowiada

Zobacz również: 300kg bomba z czasów II wojny światowej o promieniu rażenia 1,5 km! Mobilizacja służb, ewakuacja mieszkańców

We wtorkowy poranek, 1 września, na gorzowskim cmentarzu władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele służb i instytucji oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej. W tych szczególnych uroczystościach udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosław Pasterski, który wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.

Zobacz również: Kopali studnię, wykopali granat moździerzowy z czasów II wojny światowej

Skutki tego najbardziej okrutnego konfliktu zbrojnego odczuwalne są do dnia dzisiejszego. Można odbudować straty materiale, jednak strat w ludziach nie odbudujemy nigdy. Przez sześć lat działań wojennych na całym świecie zginęło blisko 60 milionów osób – w tym blisko sześć milionów Polaków. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach z przed 81 lat, jako dowód uznania dla tych, którzy oddali swoje życie w walce o naszą Ojczyznę. II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń.

📎  1000 słów o budownictwie: Dach. Inżynier opowiada