Do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przyjechał robot chirurgiczny da Vinci. To nowoczesny, innowacyjny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych z zakresu urologii, ginekologii, czy chirurgii bariatrycznej.

Robot chirurgiczny Da Vinci
Robot chirurgiczny Da Vinci – fot. UMWL, lubuskie.pl

Robot chirurgiczny da Vinci to nowoczesny innowacyjny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych. Pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi. Dzięki niemu skraca się czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

Dotychczas by otrzeć się o Leonardo Da Vinci trzeba było jechać do Metropolitalnego Muzeum Sztuki w Nowym Jorku albo do muzeum Luwr w Paryżu, aż tu nagle pojawił się on w Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. – mówi członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Czym dokładnie jest robot chirurgiczny Da Vinci?

Robot chirurgiczny Da Vinci pozwala na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Może być wykorzystywany także w zakresie urologii, chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, transplantologii, chirurgii naczyniowej, ginekologii oraz laryngologii.

To najnowszej generacji na świecie system chirurgiczny, który stanowi udoskonalenie laparoskopii. Dzięki niemu można operować pacjentów bez konieczności rozległego otwierania jamy brzusznej. W odróżnieniu od laparoskopii, system ten daje nieporównywalnie lepszą wizję. To fantastyczne obrazowanie pola operacyjnego. Ale przede wszystkim jest to narzędzie dużo bardziej precyzyjne i daje dużo większe możliwości techniczne wykonania zabiegu – tłumaczy dr n. med. Piotr Petrasz, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej gorzowskiego szpitala.

Zobacz:   Transport serca policyjnym śmigłowcem do wrocławskiego szpitala [wideo]

Sam system w dużym stopniu odciąża zespół chirurgiczny, ponieważ przy stole operacyjnym chirurg nie stoi. – Pacjent leży na stole operacyjnym, nad nim stoi robot, natomiast operator wygodnie stoi przy konsoli i steruje jego ramionami. Urządzenie to przenosi chirurgię małoinwazyjną na zupełnie inny poziom – dodaje dr n. med. Piotr Petrasz.

Zakup robota da Vinci dofinansował kwotą 10 mln złotych zarząd województwa lubuskiego. – Dziękuję Komisji Europejskiej za zaufanie i wyrażenie zgody na przekierowanie środków w ramach jeszcze tej perspektywy – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.