Policjanci ze Słubic ze wsparciem kolegów z Zielonej Góry oraz Gorzowa prowadzili wzmożone policyjne kontrole z drona na drodze krajowej 29. Przez dwie godziny ujawniono w ten sposób 30 wykroczeń związanych z niezatrzymaniem się przed znakiem STOP.

Policyjne kontrole z drona na drodze krajowej 29
fot. KPP w Słubicach

Policja coraz częściej wykorzystuje nowoczesnego drona i obserwuje zachowania kierowców także z nieba. Policyjne kontrole z drona pozwalają na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego z dużej odległości. Po zauważeniu wykroczenia, operatorzy drona przekazują informację do najbliższego patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec kierowcy, który złamał przepisy. Funkcjonariusze przyznają, że to bardzo skuteczny sposób walki z nieodpowiedzialnym kierowcami.

Zobacz:   Utrudnienia na DK29 w Krośnie Odrzańskim. GDDKiA: "może potrwać do trzech tygodni"

Akcja przeprowadzona we wtorek, 3 sierpnia, przez funkcjonariuszy słubickiego drogówki na drodze krajowej 29 miała na celu poprawę bezpieczeństwa i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze. Podczas kontroli z powietrza ujawniono 47 wykroczeń drogowych. 17 związanych było z przekraczaniem dozwolonej prędkości. W ciągu dwóch godzin, policyjny dron zarejestrował 30 wykroczeń związanych z niedostosowaniem się do znaku STOP. Zatrzymano również dwa dowody rejestracyjne, jedno prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz osobę poszukiwaną.

Słubice: Policyjne kontrole z drona na drodze krajowej 29

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo bo na węźle Świecko, który znajduje się w ciągu drogi krajowej 29 i stanowi połączenie z drogą krajową nr 2 często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Włączenie się do ruchu następuje po uprzednim zatrzymaniu się przed znakiem STOP, jednak duża liczba kierowców nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu w tym miejscu i ignoruje znak STOP.

Zobacz:   Utrudnienia na DK29 w Krośnie Odrzańskim. GDDKiA: "może potrwać do trzech tygodni"

W I połowie 2021 roku na drogach leżących w granicach powiatu słubickiego odnotowano 23 wypadki drogowe, w których 8 osób poniosło śmierć, a 22 osoby doznały obrażeń ciała, ponadto przyjęto informację o 332 kolizjach. Niemal połowa wypadków zaistniała na drogach krajowych – 11 tj. 47,8%, w których zginęło 6 osób tj. 75% wszystkich ofiar śmiertelnych. Na drodze krajowej numer 29 odnotowano 4 wypadki w których śmierć poniosła 1 osoba a 4 zostały ranne, ponadto odnotowano 97 kolizji drogowych, co stanowi, aż 29% wszystkich kolizji. Jednak liczby, tabele i statystyki nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych dlatego policyjne kontrole z drona mają być prowadzone cyklicznie.

Zobacz:   Utrudnienia na DK29 w Krośnie Odrzańskim. GDDKiA: "może potrwać do trzech tygodni"