W sobotę, w Zielonej Górze, rozpocznie się zgrupowanie kadr dziewcząt i chłopców do lat 12. Poprzedzi ono mecz Polska – Czechy reprezentacji U12, który zostanie rozegrany w dniach 31 stycznia – 2 lutego właśnie w Zielonej Górze.

Tenis: Zgrupowanie kadr U12 w Zielonej Górze
Materiały prasowe – fot. PZT

W zgrupowaniu kadry i meczu wezmą udział młodzi zawodnicy i zawodniczki, którzy sami wywalczyli sobie miejsce w reprezentacji. Już wcześniej wspólnie z Adamem Molendą ustaliliśmy transparentny regulamin, według którego do Zielonej Góry mieli pojechać najlepsi uczestnicy Mistrzostw Polski U12, które na początku stycznia odbyły się w Bielsku Białej. Spotkanie Polska – Czechy to będzie ciekawe wydarzenie, w pewnym sensie ewenement na skalę europejską i światową – tłumaczy Beniamin Budziak, trener reprezentacji Polski U8-12

Na zgrupowaniu kadr U12 oraz meczu Polska – Czechy reprezentację poprowadzi Beniamin Budziak i Adam Molenda oraz trener przygotowania motorycznego Bolesław Szmyd. Zawodnicy, którzy będą reprezentować nasz kraj to: Patrycja Faber, Weronika Gnyś, Maria Małecka, Alicja Szweda, Olivier Krupa, Błażej Krzyśko, Miłosz Szczypka i Sebastian Tejerina.

Rocznik 2010 jest rocznikiem trochę pechowym. Czas im niepotrzebnie ucieka. Z powodu COVID-19 wielu z tych młodych zawodników ominęły imprezy w kategorii do lat 10 jak choćby SMRIKVA BOWL, a potem kilka do lat 12, odwoływanych w czasie pandemii. Dlatego bardzo nam zależało na tym, żeby nasi zawodnicy mieli okazję zagrać z orzełkiem na piersiach. No i udało się nam zorganizować spotkanie międzypaństwowe z ich rówieśnikami z Czech. Widać, że to wydarzenie już odbiło się szerszym echem, bo jak się o nim dowiedzieli Irlandczycy, to zaproponowali nam rozegranie podobnego meczu z nimi. Już kontaktowali się w tej sprawie z Adamem Molendą – stwierdził Budziak.

Zobacz:   Przyjdź w sobotę do Planetarium Wenus i zobacz na żywo jak działają cyberprzestępcy

Trenerzy Tomas Kajlik i Petr Otradovsky przywiozą do Zielonej Góry reprezentację w składzie: Katarina Filipova, Terezie Hrdlićkova, Nela Padrnosova, Karolina Śmidova, Oliver Pavel Dufek, Tomas Havel, Michal Rakous i Kristian Ślimek.

Zanim dojdzie do trzydniowego meczu w Zielonej Górze, przeprowadzimy krótkie zgrupowanie kadr dziewcząt i chłopców U12. W sobotę polska i czeska drużyna będą trenować osobno, ale już w niedzielę planujemy treningi wspólne, więc nasi reprezentanci będą mieli okazję odbijać piłki z ekipą gości. To może być ciekawe doświadczenie dla nich, możliwość poznania poziomu gry rówieśników z Czech, nawiązaniu z nimi kontaktu, który też będzie wymagał umiejętnego porozumiewania się w dwóch różnych językach – dodaje Budziak.

Zobacz:   LOT uruchamia połączenie lotnicze z Krakowa do Zielonej Góry

Zielona Góra: Zgrupowanie kadr U12 przed meczem z Czechami

Pomysł meczu Polska – Czechy zrodził się po tym, jak Tennis Europe odwołało zaplanowane na przełom stycznia i lutego eliminacje do Drużynowych Mistrzostw Europy do lat 12 WINTER CUP.

Drużyna chłopców miała ze mną polecieć na Ukrainę, a dziewczyny z Adamem Molendą na południe Francji. Ale Tennis Europe odwołał WINTER CUP z powodu COVID-19. Wtedy wymyśliłem, żeby zrobić mecz towarzyski z Czechami, a Adam wykorzystał znajomość z dyrektorem Czeskiego Związku Tenisowego Jankiem Stocesem i podziałaliśmy w tym kierunku. Czesi na to przystali i zastanawiali się czy nie zorganizować meczu w Libercu, ale w ten pomysł włączył się z wielką inicjatywą prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński. Znalazł środki i załatwił, że zgrupowanie kadr U12 oraz mecz odbędą się w Zielonej Górze. To będzie wspaniałe i wielkie wydarzenie pokazujące jak wiele można zrobić wspólnymi siłami. Razem z Adamem Molendą stanowimy zgrany team, zgadzamy się ze sobą a co najważniejsze patrzymy w tym samym kierunku – powiedział Budziak.

Zobacz:   Okazja czyni złodzieja - to wciąż aktualne, przekonało się o tym dwoje zielonogórzan

Na początku grudnia w Zielonej Górze odbyło się łączone zgrupowanie pierwszych reprezentacji Polski, startujących w męskich rozgrywkach o Puchar Davisa i kobiecych o Billie Jean King Cup. Poprzedziły one dwudniowy mecz Polska – Czechy w hali MOSiR, wygrany przez ekipę gości 4:2. Wówczas na korcie pojawili się: Jerzy Janowicz oraz Kamil Majchrzak, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa, Szymon Walków, Jan Zieliński (wszyscy LOTOS PZT Team) i Alicja Rosolska. Po drugiej stronie siatki zagrali aktualna liderka deblowego rankingu WTA – Katerina Siniakova, Tereza Martincova, Jiri Vesely czy Jan Lehecka.

Nadchodzący mecz międzypaństwowy reprezentacji U12 poprzedzi start szerszego projektu będącego skutkiem współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Tenisowym i Czeskim Związkiem Tenisowym. Chodzi o pierwszą edycję cyklu polsko-czeskich turniejów dla 12-latków. Pierwszy z nich odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia w Opawie, a następne w terminach: 5-7 maja we Wrocławiu, 25-27 lipca w Ostrawie oraz w dniach 23-25 września w Bytomiu.