Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XII edycję otwartego konkursu literackiego na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry – Fantazje Zielonogórskie 2022. Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.

XII Fantazje Zielonogórskie. W 2022 tematem przewodnim  jest wojna
Materiały prasowe – fot. Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra

W tym roku chcielibyśmy wprowadzić kolejny motyw przewodni opowiadań – jest WOJNA. Dla wszystkich jest chyba oczywiste skąd taka decyzja. Fantastyka nie może być głucha i ślepa. Konflikt, który wybuchł u granic naszego kraju nikogo nie pozostawia obojętnym i dotyka wszystkich dziedzin życia. Przypomina nam również, jak kruchą rzeczą jest pokój, jak łatwo w jedną chwilę można zburzyć wszystko, co do tej pory uważaliśmy za tak trwałe, że aż wieczne.

Zobacz:   Małżeństwo seniorów zatrzasnęło się w rozgrzanym samochodzie. Interweniowała Policja

A przecież i Zielona Góra doświadczyła w swych dziejach wojen, napaści, przemarszów obcych wojsk, stawała na krawędzi zagłady i podnosiła się z popiołów. Nie raz i nie dwa, zmieniały się tylko kolory sztandarów – do wczoraj naiwnie sądziliśmy, że to tylko szelest kart historii.

Niech więc wojny, prawdziwe i urojone będą motywem przewodnim tegorocznego konkursu Fantazje Zielonogórskie – bohaterskie czyny i nieudane zrywy, opowieści weteranów i pomruki burzy na horyzoncie, niedole cywilów i narady generałów, słowem Wszystkie Oblicza Wojny, a pośrodku opowieści tradycyjnie nasze miasto. Sprawmy by dwunasty tom naszej antologii był równie wyjątkowy!

Zobacz:   Pijany kierowca potrącił pieszego na przejściu dla pieszych. Miał 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

Fantazje Zielonogórskie: słów kilka o idei konkursu

Sądzimy, że wiedzę o Zielonej Górze i jej bogatej historii można upowszechniać również za pomocą popkultury, a w szczególności fantastyki. Klimat i metafizykę miasta można budować w świecie wyobraźni. Chcielibyśmy, aby co roku o kolejny tomik rozrastała się biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów.

Konkurs zazwyczaj towarzyszy Bachanaliom Fantastycznym, wtedy też ukaże się antologia z najlepszymi tekstami nadesłanymi na XII edycję Fantazji. Zwycięzca konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1000 zł i okolicznościową statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy.

Zobacz:   6. Narodowy Dzień Tenisa za nami

Opowiadania należy nadsyłać do 30 czerwca 2022 r. na adres: fantazjekonkurs@gmail.com. Ich objętość nie może przekraczać 35 tys. znaków wraz ze spacjami! Z pełnym regulaminem konkursu Fantazje Zielonogórskie 2022 można zapoznać się tutaj. Sekretarzem konkursu jest Maciej Dobrowolski.