W piątek, 22 lipca, w Focus Mall Zielona Góra odbędą się wyjątkowe ekologiczne warsztaty z robienia woskowijek, które poprowadzi znana propagatorka ekologicznego stylu życia Julia Wizowska. Nie masz pomysłu, w co i jak zapakować produkty spożywcze czy kosmetyki, żeby było przyjaźnie dla środowiska? Zastanawiasz się nad tym, jak uniknąć plastiku na co dzień i ograniczyć użycie jednorazówek? Te warsztaty są dla Ciebie. Wystarczy dobry humor i chęci, a przydatną woskowijkę zrobisz w kilka chwil.

Woskowijki
Woskowijka – fot. materiały prasowe

Woskowijka to ciesząca się coraz większą popularnością wielorazowa i ekologiczna alternatywa dla folii aluminiowej i śniadaniowej. Jest to odpowiednio zaimpregnowany kawałek bawełnianego materiału, nasączony specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, co zapewnia dłuższą świeżość przechowywanych produktów. Jest on przeznaczony do pakowania rozmaitych produktów spożywczych, takich jak chleb, kanapki, warzywa i owoce, sery, a także kosmetyki zabierane w podróż.

Taki rodzaj opakowania jest w 100% naturalny, nie tylko pomaga chronić środowisko i wspiera ideę zero waste, posiada też niezwykłe właściwości antybakteryjne. Pod wpływem ciepła rąk i nacisku przybiera kształt przedmiotu i zlepia się, opakowując wybraną rzecz. Sprawdzi się idealnie na wycieczce, pikniku oraz jako opakowanie na drugie śniadanie do szkoły czy pracy.

Zobacz:   Stracili prawa jazdy za zbyt szybką jazdę

Używanie woskowijek to nie tylko chwilowa moda, lecz faktyczne działanie w kierunku ochrony środowiska, bo opakowanie takie jak plastikowa torebka śniadaniowa, folia spożywcza czy aluminiowa po jednorazowym zużyciu trafia do kosza, natomiast woskowijki są bawełniane i wielorazowe.

Warsztaty z robienia woskowijek odbędą się w piątek, 22 lipca, w Focus Mall Zielona Góra w godz. od 15.00 do 18.00 w pasażu na poziomie 0 przy sklepie TK Maxx. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, czym są woskowijki, jak ich używać i jak o nie dbać, a następnie sami je wykonają.

Jeśli cenisz naturalne rozwiązania i chcesz ograniczyć użycie plastiku w Twoim domu, weź udział w naszych warsztatach z robienia woskowijek. Przekonasz się, że małe, codzienne zmiany to klucz do ekologicznych i wygodnych nawyków – zaprasza Julia Wizowska, autorka bloga nanowosmieci.pl i książki „Nie śmieci”.

Zobacz:   Mieszkańcy Międzyrzecza zapełnili kolejne serce na nakrętki

Lata temu, gdy dopiero zaczynałam ograniczać odpady w swoim życiu, niektóre jednorazowe artykuły codziennego użytku zastąpiłam wielorazowymi odpowiednikami. Woskowijki są doskonałym przykładem tego, jak przyjazne środowisku rozwiązania, mogą nie tylko spełniać te same funkcje, co dotychczasowe inne materiały, ale nawet zyskać kolejne zastosowania – dodaje Wizowska.

W wielu naszych działaniach inspirujemy klientów do odpowiedzialnych wyborów, które wspierają ochronę środowiska naturalnego. Staramy się także zachęcać do wypracowywania ekologicznych nawyków, podpowiadając ciekawe i użyteczne rozwiązania.Przykładem takich działań są warsztaty z robienia woskowijek idealnych do pakowania żywności. Do ich stworzenia używa się pszczelego wosku. Przy tej okazji warto wspomnieć, że od maja w Focus Mall funkcjonuje pasieka, która składa się z 5 uli zamieszkiwanych przez ok 250 tys. pszczół – mówi Anna Łukasiewicz, Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

Zobacz:   8 litrów krwi zebrane w Dzień Kobiet

Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań, z czego 40 proc. to opakowania z tworzyw sztucznych. W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy. Możesz mieć wpływ na tę sytuację, przyjdź na warsztaty i zainspiruj się do zmiany nawyków!

Co możesz zrobić, by żyć bardziej ekologicznie na co dzień?

Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Najwięcej zależy od zmiany codziennych nawyków.

  • Zabieraj na zakupy własne, wielorazowe lub papierowe torby.
  • Warzywa i owoce pakuj do wielorazowych worków, wykonanych np. ze starych firanek. Zrezygnuj z tzw. reklamówek zrywek.
  • Szukaj produktów jak najmniej opakowanych lub w opakowaniach biodegradowalnych, nadających się do recyklingu lub też wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
  • Korzystaj z własnoręcznie wykonanych woskowijek!

Strona kampanii „Nie bądź plastik”: https://dontbeplastic.com/