Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XI edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry.

Fantazje Zielonogórskie 2021
fot. materiały autora, Igor Myszkiewicz

Tegoroczna edycja konkursu ma nieco zmieniony charakter – w tym roku organizatorzy czekają na opowiadania, których motywem przewodnim będą urban legends,  jury konkursowe będzie kierowało się motywem tzw. ciemnej strony Zielonej Góry. Co przez to rozumieć? Miejskie legendy, opowieści szeptane półgłosem, zrodzone z plotek, dawnych zbrodni, fantazji… Teksty utrzymane w takim klimacie będą mogły zawalczyć o zwycięstwo.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   Policja bada okoliczności tragedii na DK32 pod Zieloną Górą

Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.

Sądzimy, że wiedzę o Zielonej Górze i jej bogatej historii można upowszechniać również za pomocą popkultury, a w szczególności fantastyki. Klimat i metafizykę miasta można budować w świecie wyobraźni. Chcielibyśmy, aby co roku o kolejny tomik rozrastała się biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów. – mówią organizatorzy.

Na półkach czytelników stoi już dziesięć tomów tekstów o Zielonej Górze, a w 2015 roku Fantazje Zielonogórskie zwyciężyły w prestiżowym plebiscycie Nasze Dobre Lubuskie. Teksty z antologii dwukrotnie docierały do finału Nagrody Literackiej Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Nadarza się doskonała okazja aby sprawić by jedenasty tom antologii był równie wyjątkowy.

Zobacz:   Próba samobójcza w Zielonej Górze. Policjanci uratowali życie 19-latce w ostatniej chwili

Fantazje Zielonogórskie zazwyczaj towarzyszą Bachanaliom Fantastycznym jednak z uwagi na sytuację pandemiczną, trudno przewidzieć w jakiej ostatecznie formie uda się zorganizować konwent w tym roku. Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra zapewnia jednak, że antologia z najlepszymi tekstami nadesłanymi na XI edycję Fantazji ukaże się, jak co roku. Zwycięzca konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1000 zł i okolicznościową statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy.

Opowiadania nie przekraczające 35 tys. znaków należy nadsyłać do 30 czerwca 2021 r. Regulamin oraz więcej informacji można znaleźć na stronie fantazje.adastra.zgora.pl

Zobacz:   Ciężarówka wywróciła się na S3. Droga była zablokowana kilkanaście godzin