Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pamiętają o swoim patronie i dbają o kultywowanie tradycji oraz pamięci dziedziczonej po powstańcach wielkopolskich. Dowódca 12WBOT, płk. Zbigniew Targoński, złożył 8 kwietnia kwiaty na grobie patrona wielkopolskiej brygady.

Terytorialsi 12WBOT pamiętają o swoim patronie. Kim był gen. Stanisław Taczak
Materiały prasowe – fot. 12WBOT

gen. Stanisław Taczak

Generał Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 roku w Mieszkowie. Był pierwszym naczelnym dowódcą powstania wielkopolskiego, podpułkownikiem Armii Wielkopolskiej, później generałem brygady Wojska Polskiego. Swoją charyzmą i kompetencjami potrafił zjednać sobie i zintegrować żywiołowo powstające oddziały podczas powstania wielkopolskiego.

2 lipca 1919 objął dowództwo 11 pułku Strzelców Wielkopolskich. Podczas Bitwy Warszawskiej, w dniach 23–26 sierpnia 1920 pełnił obowiązki dowódcy 17 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej. 31 marca 1924 awansował na stopień generała brygady. W 1925 roku zamieszkał w Gnieźnie i objął dowództwo 17 Dywizji Piechoty. Gdy w 1930 roku został przeniesiony w stan spoczynku, wrócił do Poznania.

Zobacz:   Ferie z WOT 2024 - kolejna edycja przed nami

Po wybuchu II wojny światowej, postanowił ponownie włożyć mundur i pomóc w obronie Ojczyzny. Pojechał do Gniezna, by zgłosić się w dowództwie Armii „Poznań”. Chwilę później, w Łowiczu, dostał się do niewoli. Uwolniony został w 1945 roku. Następnie przyjęty w szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Generał Stanisław Taczak zmarł 2 marca 1960 roku w Malborku i tam go pochowano. Po ekshumacji jego prochy przeniesiono na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha przy kościele św. Józefa i klasztorze karmelitów bosych w Poznaniu.

Gen. Stanisław Taczak został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Od stycznia 2019 roku, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nosi jego imię.

Zobacz:   Zimowa aura sprzyja…saperom!

26. stycznia przypada święto brygady, bo właśnie tego dnia, w 1919 roku, na placu Wilhelmowskim (dziś Wolności), powstańcy wypowiedzieli wraz z gen. Józefem Dowborem-Muśnickim słowa roty w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców. Moment przysięgi upamiętnia tablica na płycie placu. Tradycyjnie, 26 stycznia, na placu Wolności, w 12 WBOT odbywają się przysięgi wojskowe nowych terytorialsów.