W tym świątecznym, ale i zabieganym czasie, łatwo o wzruszenia i piękne słowa – ale równie łatwo o życzeniowe faux pas. Jak składać świąteczne życzenia? Na czym polega magia personalizowania życzeń? Komu wypada je wysłać sms-em, a komu nie? Czy szef powinien podpisać się osobiście pod kartką świąteczną dla klienta?

Zdrowia, szczęścia i... skutecznej diety? Jak składać świąteczne życzenia?
Fragment okładki książki Jak składać świąteczne życzenia? Anna M. Kiełbiewska – fot. materiały prasowe, Komilfo.biz

Czego życzyć?

Najlepiej tego, co szczerze ucieszy obdarowaną życzeniami osobę. Mogą to być oczywiście: zdrowie, spokój czy pieniądze – tego trzeba nam niemal wszystkim. Dobrze jest tak dobrać życzenia, aby ich adresat czuł, że w tej formie zostały one stworzone specjalnie dla niego co wymaga oczywiście znajomości sytuacji drugiej osoby. Jeżeli jednak pozostajemy w relacji, to zwykle jesteśmy nawzajem na bieżąco z tym, co dla nas ważne.

Trudniej jest dopasować życzenia do osoby, z którą widujemy się okazjonalnie. Można wtedy sięgnąć do tzw. miejsc wspólnych lub naszej wiedzy ogólnej o adresacie życzeń:

  • znanych nam zainteresowań rozmówcy „Więcej okazji do podróżowania/gry/nurkowania
  • ważnego etapu życiowego „I niech się córcia nadal tak zdrowo chowa
  • nadchodzących okoliczności „I niezapomnianej studniówki, bo to już niedługo

Jak składać świąteczne życzenia?

Na czym polega magia personalizowania życzeń? Komu wypada je wysłać sms-em, a komu nie? Czy szef powinien podpisać się osobiście pod kartką świąteczną dla klienta? Na te i inne pytanie odpowiada w poradniku Jak składać świąteczne życzenia? dr Anna M. Kiełbiewska, badacz i wykładowca savoir-vivre’u, kulturoznawca, trener etykiety i komunikacji, założycielka bloga komilfo.biz o kulturze w życiu i w biznesie.

To pierwszy taki kompleksowy poradnik w polskim internecie. W jego treści autorka łączy naukową wiedzę, przekazaną w przystępny sposób z autentycznymi przykładami z życia i kulturoznawczymi obserwacjami. Publikacja jest pełna jasnych wskazówek, dobrego humoru, a nawet recept na trudny czas izolacji społecznej. Nie zawiera reklam i nie jest związana z żadną marką komercyjną.

Poradnik z praktycznymi wskazówkami i jasnymi regułami składania świątecznych życzeń można pobrać bezpłatnie ze strony komilfo.biz