Fundacja Digital University i marka Ubrania Do Oddania rozpoczęły wspólną akcję zbiórki odzieży w szkołach, której celem jest popularyzacja odpowiedzialnej mody wśród dzieci i młodzieży.

Eko wyzwanie: zbiórki odzieży w szkołach promujące cyrkularną modę
fot. materiały prasowe

Fundacja Digital University i marka Ubrania Do Oddania organizują eko wyzwanie, w ramach którego uczniowie będą mogli zorganizować zbiórkę odzieży, butów i dodatków w swojej szkole, a następnie przekazać je marce Ubrania Do Oddania. Każdy zebrany kilogram przyniesie 1 zł dochodu dla programu Uniwersytet Sukcesu, który pomaga młodym kobietom z nieuprzywilejowanych środowisk rozpocząć karierę w IT. Najbardziej zaangażowane w wyzwanie szkoły, otrzymają nagrody.

Przemysł modowy ma ogromny wpływ na środowisko naturalne. Odpowiada on za 10% globalnej emisji dwutlenku węgla, produkuje 1/5 plastiku i jest drugi, po rolnictwie, pod względem zużycia wody. Mimo tego, że branża ta jest świadoma skutków swojej działalności dla klimatu, produkcja nie zwalnia, lecz wręcz przyspiesza. Po dwudziestu latach panowania fast fashion, nastała era chińskiego ultra fast fashion, która skierowana jest głównie do młodych ludzi.

Zbiórki odzieży w szkołach

Wobec tego, organizatorzy programu Be.Eco zdecydowali się zachęcić uczniów do zainteresowania tematem odpowiedzialnej mody. Każda szkoła lub klasa biorąca udział w eko wyzwaniu, ma za zadanie zebranie co najmniej tylu kilogramów rzeczy nadających się do drugiego obiegu, ilu uczniów do niej uczęszcza. Można przekazywać ubrania, akcesoria, dodatki, buty połączone w pary, bieliznę, zabawki i tekstylia domowe. Fundacja Digital University zachęca również do organizowania wymian ubrań pomiędzy uczniami, a resztę przekazywania marce Ubrania Do Oddania. Uczestnicy najbardziej zaangażowani w zbiórki odzieży w szkołach otrzymają nagrodę w postaci warsztatów z odpowiedzialnej mody z Zofią Zochniak oraz dodatkowe punkty w Turnieju Wiedzy Ekologicznej Be.Eco.

– Podczas, gdy branża tekstylna produkuje nadprogramowe tony odzieży, zanieczyszczając środowisko, my mamy w szafach ubrania w dobrym stanie, które nam się znudziły, a z powodzeniem mogłyby posłużyć innej osobie. Chcemy zachęcić dzieci i młodzież do przeglądu szaf, zaszczepić w nich nawyk wymieniania się ubraniami i oddawania tych już niepotrzebnych. Mamy nadzieję, że dołączając do programu Be.Eco zainteresujemy drugim obiegiem i ekologią osoby ze szkół z całej Polski – tłumaczy Zofia Zochniak, współzałożycielka marki Ubrania Do Oddania.

Zbiórki odzieży w szkołach można organizować do końca stycznia 2023 r. Szczegóły akcji na stronie internetowej Be.Eco.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz