Tegoroczna wiosna zaczęła się opadami śniegu, mroźnym wiatrem oraz przymrozkami. Jednak mimo to można ją już poczuć i usłyszeć. Ćwierkają pierwsze ptaki, można zobaczyć już szpaki i usłyszeć śpiew skowronków. Dla ptaków śpiewających można zamontować w ogrodzie, odpowiednie budki lęgowe.

Montujemy budki lęgowe dla ptaków śpiewających
fot. Pixabay

Ale dlaczego zima była tak uporczywa? Paradoksalnie, zjawisko to jest związane z globalnym ociepleniem, ponieważ kurcząca się pokrywa lodowa bieguna północnego wpływa na prądy atmosferyczne. Te silne pasma wiatru, tworzą obszary wysokiego i niskiego ciśnienia na półkuli północnej. Według badań, brak mas lodu prowadzi do zmian kierunku wiatru. Zimna pogoda, burze i wiosenne opady śniegu, to konsekwencje ocieplenia klimatu dla Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.

Zobacz:   Ptasi Azyl w Zielonej Górze już w nowej siedzibie

Naszemu światu zwierząt nie jest łatwo przystosować się do ciągle zmieniających się warunków. Jednak do pewnego stopnia, możemy pomóc im przetrwać. Dla ptaków śpiewających można zamontować w ogrodzie, odpowiednie budki lęgowe. Istnieje kilka sztuczek, których można użyć, aby wspierać różne gatunki ptaków.

Na przykład, sikory bogatki uważane są za agresywne w obronie własnej przestrzeni życiowej, w związku z tym słabsze gatunki ptaków nie mają szans na zdobycie budki lęgowej na terenach, na których występują bogatki. Jeśli jednak powiesimy budki lęgowe o średnicy otworu 28 zamiast 32 mm, sikora sosnówka i modraszka zyskają bezpieczne schronienie, w którym nie zmieszczą się większe sikory.

Zobacz:   Ptasi Azyl w Zielonej Górze już w nowej siedzibie

Od połowy marca szanse na zasiedlenie nowo zainstalowanej budki lęgowej, z każdym dniem odrobinę maleją. Ale dla ptaków wędrownych, jak na przykład muchołówki żałobne, które wracają nieco później, puste budki lęgowe będą atutem.