Tegoroczna wiosna zaczęła się opadami śniegu, mroźnym wiatrem oraz przymrozkami. Jednak mimo to można ją już poczuć i usłyszeć. Ćwierkają pierwsze ptaki, można zobaczyć już szpaki i usłyszeć śpiew skowronków. Dla ptaków śpiewających można zamontować w ogrodzie, odpowiednie budki lęgowe.

Montujemy budki lęgowe dla ptaków śpiewających
fot. Pixabay

Ale dlaczego zima była tak uporczywa? Paradoksalnie, zjawisko to jest związane z globalnym ociepleniem, ponieważ kurcząca się pokrywa lodowa bieguna północnego wpływa na prądy atmosferyczne. Te silne pasma wiatru, tworzą obszary wysokiego i niskiego ciśnienia na półkuli północnej. Według badań, brak mas lodu prowadzi do zmian kierunku wiatru. Zimna pogoda, burze i wiosenne opady śniegu, to konsekwencje ocieplenia klimatu dla Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
Zobacz:   Powrót do szkół – czy cyberprzestępcy zakłócą nadchodzący rok szkolny?

Naszemu światu zwierząt nie jest łatwo przystosować się do ciągle zmieniających się warunków. Jednak do pewnego stopnia, możemy pomóc im przetrwać. Dla ptaków śpiewających można zamontować w ogrodzie, odpowiednie budki lęgowe. Istnieje kilka sztuczek, których można użyć, aby wspierać różne gatunki ptaków.

Na przykład, sikory bogatki uważane są za agresywne w obronie własnej przestrzeni życiowej, w związku z tym słabsze gatunki ptaków nie mają szans na zdobycie budki lęgowej na terenach, na których występują bogatki. Jeśli jednak powiesimy budki lęgowe o średnicy otworu 28 zamiast 32 mm, sikora sosnówka i modraszka zyskają bezpieczne schronienie, w którym nie zmieszczą się większe sikory.

Zobacz:   Powrót do szkół – czy cyberprzestępcy zakłócą nadchodzący rok szkolny?

Od połowy marca szanse na zasiedlenie nowo zainstalowanej budki lęgowej, z każdym dniem odrobinę maleją. Ale dla ptaków wędrownych, jak na przykład muchołówki żałobne, które wracają nieco później, puste budki lęgowe będą atutem.