Kakao większości osobom kojarzy się z czekoladą. Jednak nie wszyscy wiedzą, że ten proszek otrzymywany z ziaren kakaowca to bogate źródło przeciwutleniaczy, mikroelementów, witamin czy kwasów omega-9. Pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz poprawia ogólne samopoczucie. Dlaczego jeszcze warto sięgać po kakao bio? 

Kakao bio - jakie ma właściwości?
fot. materiały partnera

Jakie wartości odżywcze ma kakao bio?

Kakaowiec jest drzewem pochodzącym z Ameryki Południowej. Miejscowa ludność jego nasiona spożywała od wieków. Do Europy trafiły w wieku XIV za sprawą Krzysztofa Kolumba. Gorzki napój z kakaowca nie przypadł jednak do gustu arystokracji. Wzbogacono go więc cukrem, wanilią i mlekiem. W takiej formie szybko zdobył popularność wśród bogatszych warstw społeczeństwa. Dzisiaj kakao jest łatwo dostępne i niedrogie. W wersji bio kupić je można w sklepie internetowym https://e-mojsmak.pl/. Niestety wciąż często pozostaje ono niedoceniane. 

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Ziarna kakaowca zawierają ponad 800 mikro i makroelementów. Kakao to źródło węglowodanów, witamin, białka czy kwasów tłuszczowych. Cechuje się wysoką zawartością teobrominy i niewielką ilością kofeiny. 

W jaki sposób bio kakao wpływa na zdrowie?

Swoje prozdrowotne właściwości kakao zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości przeciwutleniaczy. Systematycznie spożywane chroni przed tworzeniem się złego cholesterolu LDL. Reguluje ciśnienie krwi i neutralizuje dokuczliwe objawy menopauzy. Antyoksydanty działają przeciwutleniająco i likwidują wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu. 

Poza tym surowe bio kakao bierze udział w procesie produkcji serotoniny – hormonu szczęścia. Poprawia koncentrację i wspomaga walkę ze stresem. Magnez i potas zawarte w ziarnach kakaowca wpływają pozytywnie na układ nerwowy. Dlatego kakao powinny pić kobiety w ciąży czy osoby starsze. 

Jakie bio kakao warto wybrać dla siebie?

Warto wybierać kakao w wersji bio, które jest jak najmniej przetworzone. Wysokiej jakości wyroby ekologiczne zawierają tłuszcz kakaowy. Do picia najlepiej nadaje się kakao, które nie zawiera dodatkowych substancji słodzących. 

Jak pić kakao? W zasadzie jedną łyżkę proszku wystarczy wymieszać ze szklanką ciepłego mleka. Kakao w takiej formie zna chyba każdy człowiek. Alternatywą jest przyrządzenie kakao na wodzie lub mleku roślinnym. To propozycja skierowana przede wszystkim do wegan i osób, które poszukują nowych, ciekawych smaków. Błędem nie jest dosładzanie napoju np. miodem, syropem z agawy lub syropem klonowym. Lepiej zrezygnować natomiast z tradycyjnego cukru.

Reklama: