Krystian Szylko, Komendant Komisariatu Policji w Lubsku, podarował drugą szansę innemu człowiekowi. Kilka lat temu zarejestrował się jako dawca szpiku kostnego, a w maju 2023 roku otrzymał telefon, który zmienił nie tylko jego życie, ale i życie niespokrewnionego bliźniaka genetycznego.

Krystian Szylko oddaje szpik dla niespokrewnionego bliźniaka genetycznego
Krystian Szylko oddał szpik aby ratować życie bliźniaka genetycznego – fot. Lubuska Policja

Decyzja o zostaniu dawcą szpiku była dla pana Krystiana naturalnym krokiem. Gdy dowiedział się, że może uratować życie innej osobie, nie zastanawiał się ani chwili. Przeszedł skomplikowane badania, które miały potwierdzić jego zdolność do dawstwa i został zakwalifikowany do procedury.

30 sierpnia 2023 roku w klinice w Poznaniu oddał swoje cenne komórki macierzyste. Zabieg trwał około czterech godzin i przebiegł pomyślnie. Po zakończeniu operacji Szylko dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany dla chorego mężczyzny w Niemczech.

Zobacz:   Policjanci po służbie, zatrzymali poszukiwanego oraz sprawcę kradzieży

Oddał szpik by ratować życie bliźniaka genetycznego. Teraz zachęca innych do rejestracji w bazie dawców

Procedury dawstwa szpiku regulowane są zasadami, ustalonymi przez fundację DKMS. Zgodnie z nimi, dopiero po kilku miesiącach od przeszczepu, dawca komórek macierzystych otrzymuje informację, czy przeszczep się udał. Dopiero po 2 latach, za zgodą biorcy, może poznać jego tożsamość.

Krystian Szylko zachęca teraz innych do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Sam zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a kiedy znajdzie się osoba potrzebująca, możemy podarować jej szansę na drugie życie.

Zobacz:   Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi, może stać się dawcą szpiku. Procedura rejestracji jest prostą kwestią – wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS, zamówić pakiet rejestracyjny, wypełnić formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać go.

Komentarze