Podczas czasowego, wiosennego zamknięcia z powodu koronawirusa, Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec otrzymało wiele darowizn na wsparcie bieżących, niezbędnych wydatków. Ale czym właściwie są bieżące, niezbędne wydatki z finansowego punktu widzenia? Jak wspomóc zoo w czasie pandemii?

Zoo zamknięte, jednak koszty pozostają. Jak wspomóc zoo w czasie pandemii?
„Patronat – Zakup karmy” dla sów śnieżnych – fot: zoo-goerlitz.de

Ile kosztuje utrzymanie zoo?

Dzienne koszty utrzymania zoo w Görlitz wynoszą około 4400 euro. Obejmuje to koszty personelu oraz karmy dla zwierząt, opłaty za prąd, śmieci, wodę i ścieki, koszty weterynaryjne, za przeglądy, naprawy, usługi, podatki i pomimo dotacji od miasta Görlitz oraz Wydziału Kultury, brakuje wielkiej kwoty, szczególnie z powodu braku wpływów ze sprzedaży biletów wstępu.

Same koszty karmy dla zwierząt to spory wydatek. Panda czerwona, nasze zwierzę flagowe, w której menu znajdują się bambus, owoce, warzywa, minerały, specjalna mieszanka karmy suchej to tygodniowo kwota wysokości 45 €.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Mieszkańcy terrariów oraz ptaki, które nie przebywają regularnie na zewnątrz, szczególnie zimą, aby były zdrowe potrzebują sztucznego światła UV. Odpowiednie żarówki muszą być regularnie wymieniane, koszt jednej to 30 €.

Naturalny obszar występowania naszej żwawej grupy mangust pręgowanych to ciepła Afryka. Aby te małe drapieżniki czuły się u nas komfortowo, należy przez cały rok zapewnić im minimalną temperaturę w pomieszczeniu w wysokości 15 ° C. Mimo, iż ich nowy dom zyskał dobrą termoizolację, to miesięczne koszty ogrzewania wynoszą około 20 €.

Zobacz:   Od A jak ara do Z jak złotogłowa marmozeta. Inwentaryzacja zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Zimy w ostatnich latach są dość ciepłe, a żółwie, aby pozostać w hibernacji na okres zimy, potrzebują stałej temperatury poniżej 6 ° C, dlatego nie mogą już hibernować w piwnicy jak wcześniej. W związku z tym, gady zimują co roku w szczególnie cichych lodówkach o niskim poziomie wibracji. Miesięczne koszty energii elektrycznej na ten cel to niecałe 9 €.

Jak wspomóc zoo w czasie pandemii?

Pracownicy zoo dokonując ekonomicznego zestawienia tych niezbędnych kosztów wpadli na innowacyjny pomysł jak wspomóc zoo w czasie pandemii poprzez stworzenie patronatu na zakup karmy, kosztów ogrzewania, oświetlenia, wynagrodzenia. Patronaty te nie tylko dają zainteresowanym entuzjastom zoo, nietypowy wgląd w codzienne życie oraz koszty ogrodu zoologicznego, ale są również zabawnym i nietypowym pomysłem na prezent, szczególnie na Boże Narodzenie. Patronaty przede wszystkim pozwolą na rozłożenie kosztów utrzymania na wiele barków, aby pomóc przetrwać zoo obecny lockdown. Już niewielką sumą można pomóc sprostać codziennym wyzwaniom. Dzięki temu po ponownym otwarciu, zarówno zwierzęta jak i pracownicy, będą mogli znów być do dyspozycji przyjaciół zoo i gości.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Informacje o tym jak wspomóc zoo w czasie pandemii znajdziesz na stronie Naszego Zoo.