Czy wiesz, że nieuiszczenie należności za pobyt w hotelu wiąże się nie tylko z obowiązkiem pokrycia kosztów pobytu? Jeśli nie zapłaciłeś za swój pobyt, z artykułu dowiesz się jakie czekają Cię konsekwencje.

Nie zapłaciłeś za pobyt w hotelu? Sprawdź jakie mogą być konsekwencje
fot. Pexels/Pixabay

W praktyce branży hotelarskiej zdarzają się przypadki, że osoba korzystająca z usługi noclegowej celowo nie dokonuje zapłaty za pokój, za spożywane w tym czasie posiłki, korzystanie z punktów rekreacyjnych czy wykonane rozmowy telefoniczne itp.

Hotele w takim przypadku mogą pozywać taką osobę na drodze cywilnej do zapłaty kwoty pieniężnej, ale czy tylko? Nieuiszczenie opłaty za pobyt w hotelu to wyłudzenie świadczenia w postaci mieszkania w nim na szkodę osób prywatnych. Bez względu na wysokość opłaty i długość pobytu, zachowanie takie może stanowić przestępstwo określone w art. 286 kodeksu karnego.

Zobacz:   Jechał pod prąd na S3. Kwota grzywny jaka mu grozi po zmianie przepisów przeraża!

Inaczej jest w sytuacji celowego niezapłacenia za posiłek na przykład w barze, czy restauracji lub też hotelu (bez korzystania z noclegu). Takie zachowanie jest wykroczeniem z art. 121 § 2 kodeksu wykroczeń, który jasno wskazuje:

Kto bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza: pożywienie lub napój w zakładzie żywienia zbiorowego, przejazd środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa nie dysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie, wstęp na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową, działanie automatu lub inne podobne świadczenie, o którym wie, że jest płatne podlega karze aresztu, ograniczeniu wolności albo grzywny.

Zobacz:   Jechał pod prąd na S3. Kwota grzywny jaka mu grozi po zmianie przepisów przeraża!

Warto więc zapamiętać, ze jeżeli z jakichś względów nie możemy zapłacić za pobyt w hotelu, warto jest tę sytuację zgłosić na recepcji, by nie zostać oskarżonym o popełnienie przestępstwa.