Marszałek woj. lubuskiego, Elżbieta Anna Polak, uczestniczyła w spotkaniu z Wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemarem Budą, które dotyczyło wysokości alokacji dla Lubuskiego na nową perspektywę unijną 2021-2027.

Spotkanie
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

W spotkaniu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej uczestniczył także Piotr Zygadło, Dyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych. Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze. Marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła lubuskie oczekiwania związane z nową unijną perspektywą. Lubuskie liczyło na alokację w wysokości 983 mln euro. Ostatecznie jednak przyznana kwota wyniosła 861 mln euro. Oznacza to, że udział Lubuskiego w podziale całości alokacji podstawowej zmalał z 3,46 proc. do 3,03 proc.

Zobacz:   Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Podczas spotkania wiceminister Waldemar Buda przedstawił wskaźniki i metodologię nowego algorytmu podziału alokacji, które w konsekwencji spowodowały tę różnicę. Utrzymywał, że zajmowane przez Lubuskie 8. miejsce jeżeli chodzi o wysokość alokacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest dobre, zwłaszcza, że regiony otrzymają również do wdrażania część Krajowego Planu Odbudowy – konkretnie trzy obszary oraz duże możliwości aplikowania w ramach programów krajowych (60 procent unijnego tortu dla Polski na 2021-2027).

Po spotkaniu w Ministerstwie marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała, że wciąż prowadzone są rozmowy w sprawie ostatecznego kształtu Kontraktu Programowego dla Lubuskiego, w ramach którego Lubuskie ma jeszcze szanse poprawić swój stan posiadania – chodzi nie tylko o projekty ale również pomoc techniczną na ich obsługę i udział budżetu państwa.

Zobacz:   Samorządy na coraz większym minusie. Pogrąża je m.in. duża niestabilność regulacyjna i rosnąca liczba zadań

Minister Waldemar Buda wykazał dużą otwartość na rozmowy o ostatecznym kształcie nowej unijnej perspektywy. Kolejne spotkania w tej sprawie odbędą się ciągu najbliższych dwóch tygodni.