Lubuscy paraolimpijczycy nie zawiedli i przywieźli z zakończonych w miniony weekend igrzysk paraolimpijskich w Tokio 5 medali – 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe.

Lubuscy paraolimpijczycy przywieźli 5 medali z igrzysk paraolimpijskich w Tokio

Pierwszy lubuski krążek na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio wywalczył kulomiot Lech Stoltman. Zawodnik Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych pchnął kulę na odległość 12,15 metrów zdobywając brązowy medal w kat. F55 (paraplegia).

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Drugi medal, również brązowy, w drużynowym turnieju tenisa stołowego (kl. 1-2) wywalczył zawodnik Startu Zielona Góra, Tomasz Jakimczuk. Jego partnerem był Rafał Czuper ze Startu Białystok.

Kolejny, trzeci medal, padł łupem Szymona Sowińskiego ze Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START Zielona Góra. W finale strzelania sportowego (pistolet P3), po dwóch dogrywkach, z wynikiem 20 pkt. wywalczył srebrny medal.

Czwarty krążek dla Lubuskiego zdobył Maciej Lepiato, w skoku wzwyż. Zawodnik Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start Gorzów, stanął na najniższym stopniu podium. Był to trzeci brązowy medal.

Na koniec igrzysk doczekaliśmy się złota! Lubuszanka Renata Śliwińska (GZSN Start Gorzów) została mistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą. Renata pchnęła kulą na odległość 8,75 m ustanawiając nowy rekord paraolimpijski.

Jesteśmy dumni z naszych paraolimpijczyków. Dziękujemy za waszą walkę i godne reprezentowanie naszego województwa oraz kraju. Wszystkim naszym sportowcom gratuluję w imieniu zarządu i mieszkańców i życzę dalszych sukcesów – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuscy paraolimpijczycy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2021 odbywały się od 24 sierpnia i zakończyły w niedzielę, 5 września 2021. W programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio znalazły się 22 dyscypliny. Polska reprezentacja składała się z 89 zawodników w 12 dyscyplinach. Aż 17 reprezentantów Polski to Lubuszanie, reprezentujący następujące kluby i zrzeszenia: