Żołnierze z trzech batalionów wielkopolskiej „Dwunastki” zostali oddelegowani do pełnienia służby na granicy z Białorusią.

Operacja "Silne Wsparcie". Wielkopolscy terytorialsi na granicy z Białorusią
fot. 12WBOT

Powołani żołnierze wzmacniają dotychczasowe działania w ramach operacji „Silne Wsparcie”, której dewiza brzmi: „Lokalizuj – Izoluj, Zabezpiecz – Przekaż”. Zadania w pasie przygranicznym realizowane są całodobowo. Działania żołnierzy stanowią wsparcie dla Straży Granicznej.

W niedzielę, 12 grudnia, żołnierze ze 124 blp ze Śremu, 125 blp z Leszna oraz 151 blp ze Skwierzyny, spotkali się w skwierzyńskich koszarach. Po odprawie z dowódcą 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Zbigniewem Targońskim, żołnierze wyruszyli w trasę.

Zobacz:   Zdali ostatni egzamin przed przysięgą

Wielkopolscy terytorialsi na granicy z Białorusią

Na miejscu, terytorialsi realizują całodobowe patrole piesze i wodne z wykorzystaniem łodzi płaskodennych, prowadzą obserwację terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Obsługują maszty oświetleniowe, które poprawiają widoczność. Żołnierze wyposażeni są również w plecaki medyczne, by być gotowym do udzielenia pomocy medycznej.