Kryminalni z Komisariatu Policji w Chojnowie, zatrzymali 51- letniego mężczyznę, który w jednym z mieszkań na terenie Chojnowa kradł prąd przez nielegalne podłączenie do sieci elektrycznej. Amatorska instalacja była prowizoryczna i groziła zwarciem.

nielegalny pobór prądu
Zdjęcie ilustracyjne – fot. geralt/Pixabay

W toku wykonanych oględzin policjanci ujawnili amatorską instalację zainstalowaną do jednego z mieszkań. Z uwagi na to, że prowizoryczne podłączenie groziło zwarciem, na miejsce wezwano pracowników Zakładu Energetycznego, którzy zdemontowali i zaplombowali nielegalne przyłącze.

Jak długo dochodziło do kradzieży prądu oraz jaka jest wartość straty zakładu energetycznego, będą obecnie wyjaśniać funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Chojnowie. Za kradzież energii elektrycznej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a także obowiązek uiszczenie opłaty za nielegalny pobór, którego wysokość może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Nielegalne przyłącza to zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. Amatorsko wykonana instalacja jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.