Transport serca do transplantacji śmigłowcem to najszybszy sposób na bezpieczne dostarczenie cennych organów dla pacjentów czekających na przeszczep. To był już kolejny, a pierwszy w tym roku, lot policyjnych lotników z sercem na pokładzie.

Transport serca policyjnym śmigłowcem do wrocławskiego szpitala
Transport serca policyjnym śmigłowcem ze szpitala w Lubuskiem do Wrocławia – fot. Policja

Policjanci z lotnictwa wykorzystują swoje maszyny, aby pomóc medykom ratować ludzkie życie. Tym razem załoga śmigłowca Bell-407GXi dostarczyła serce ze szpitala w Lubuskiem do pacjentki we Wrocławiu. Transport serca policyjnym śmigłowcem trwał niecałą godzinę, nie przeszkodziły w tym, na szczęście, warunki atmosferyczne. 48-letnia pacjentka otrzymała nie tylko serce, ale tego samego dnia także nową nerkę.

Było to możliwe, bo tego samego dnia pobrano także i ten narząd od tego samego dawcy w Lubuskiem. W tym przypadku jednak, inaczej niż z sercem, gdzie czas zimnego niedokrwienia wynosi maksymalnie 4 godziny, tu lekarze mieli na przeszczep nawet 24 h od pobrania organu. Zatem już drogą lądową dostarczono do naszego wrocławskiego szpitala potrzebny organ. Operacje przebiegły pomyślnie. Następnego dnia rano pacjentka mogła już oddychać samodzielnie. Jej pierwsze słowa to: „dzień dobry Panie Mateuszu, dziękuję wszystkim zaangażowanym” – tłumaczy Mateusz Rakowski, koordynator do spraw transplantacji serca wrocławskiego szpitala. 

Transport serca policyjnym śmigłowcem ze szpitala w Lubuskiem do Wrocławia

W ciągu ostatnich 2 lat, policjanci z lotnictwa pomogli już ponad 20 razy medykom przetransportować cenne organy dla pacjentów, którzy czekali na przeszczep z nadzieją. – Dla każdego z nas, kto choć raz brał udział w takiej akcji, to niezwykle cenne doświadczenie i ogromna radość, że „nasz pacjent”, bo tak o każdym myślimy, dzięki staraniom wielu ludzi dobrego serca i profesjonalizmowi lekarzy, może otrzymać nowe życie – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. 

Transport serca policyjnym śmigłowcem to nie tylko wykorzystanie nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim pomaganie ludziom w trudnej sytuacji. Dla policjantów, którzy biorą udział w takich akcjach, jest to ogromna satysfakcja i cenne doświadczenie, że mogą pomagać w taki sposób. Dla pacjentów, którzy otrzymują przeszczep, jest to szansa na nowe życie, dzięki staraniom wielu ludzi dobrego serca i profesjonalizmowi lekarzy.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz