Podczas gdy wiele osób radośnie wita Nowy Rok, Sylwester dla zwierząt to noc grozy. Przerażają je głośne petardy, syczące rakiety oraz jasne błyski. W konsekwencji u zwierząt często powstają śmiertelne urazy w wyniku prób ucieczki, a także poważne urazy psychiczne w postaci zaburzeń lękowych.

Sylwester to noc grozy dla zwierząt dzikich oraz domowych
Sylwester dla zwierząt dzikich oraz domowych jest nocą grozy – fot. I. Plath, zoo-goerlitz.de

Zoo w Görlitz-Zgorzelec zwraca się z prośbą o zaniechanie używania jakichkolwiek fajerwerków w pobliżu ogrodu w noc sylwestrową. – Życzymy wszystkim radosnego powitania Nowego Roku! – mówi dyrektor zoo Sven Hammer. – Choć dla niektórych zabrzmi to dość drastycznie, to całkowita rezygnacja z pirotechniki w noc sylwestrową byłaby wielką przysługą, zarówno dla zwierząt z zoo, jak i dla wielu zwierząt dzikich oraz domowych.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są zwierzęta uciekające w momencie przerażenia, takie jak jelenie, antylopy, kangury i ptaki. W wyniku stresu pewnej sylwestrowej nocy, samica kangura wyrzuciła swoje młode z torby, które następnie zmarło z powodu wyziębienia. Aby najlepiej jak to możliwe zapobiegać takim scenariuszom, już kilka tygodni przed sylwestrem zwierzęta są przyzwyczajane do głośnych odgłosów, które płyną w nocy z głośników zamieszczonych na wybiegu. W samą noc sylwestrową na szyby zawieszane są zasłony, które chronią zwierzęta przed błyskami światła.

Zobacz:   Zoo w Görlitz zaprasza na festyn

W sylwestra dyrektor wraz z pracownikami zoo są na miejscu, aby sprawdzać, jak czują się zwierzęta. Następnego ranka po nocy sylwestrowej zbierają z wybiegów duże ilości pozostałości po fajerwerkach. Połknięcie ich przez zwierzęta, mogłoby doprowadzić do śmierci spowodowanej ciałem obcym w przewodzie pokarmowym.

Dobrym noworocznym postanowieniem może być inwestycja pieniędzy zaoszczędzonych na zakupie fajerwerków w Patronat zakupu karmy dla ulubionego mieszkańca zoo, co pozwoli ogrodowi zoologicznemu na przetrwanie długiego lockdownu.